Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şoförler isyanda

ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi'nden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı'nda yeni başlatılan '5 yolcu' uygulamasına karşı çıkan hafif ticari araçlarla taksi hizmeti veren şoförler, gümrük sahası önünde eylem yaptı. Sınır kapısı eylem boyunca giriş ve çıkışlara kapatıldı.

Şoförler isyanda

 


Silopi İlçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak'a yolcu taşıyan taksi şoförleri, gümrük müdürlüğünün başlatmış olduğu yolcu zorunluluğu kararına tepki göstererek, sınır kapısını giriş ve çıkışlara kapattı. Gümrük Müdürlüğü'nün yeni uygulamaya soktuğu '5 artı 1 yolcu' zorunluluğu, Silopi'de görev yapan taksi şoförlerinin tepkisine neden oldu. Şoförler, eskiden bir yolcu dahi bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, şimdi ise 5 yolcuyu bir araya getirmenin imkansız olduğunu söyledi.

Habur Sınır Kapısı'nda eylem yapan taksi şoförlerinden Abdulgaffar Sadak, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlara seslenerek, "Bize bir çözüm ve çare bulsunlar. Habur Gümrüğü, her gün çeşit çeşit sıkıntılar çıkartıyor. Biz de bundan dolayı yetkililere sesleniyoruz. Bizim sorunumuz şu; bizden 5 yolcu istenmesidir. '5 yolcu olmadan karşıya geçemezsiniz' diyorlar. Büyük otobüsler bizim ekmeğimize mani oluyor. 5-6 otobüs firması, 300 bin kişinin ekmeği ile oynuyor. Şimdi de bu uygulama ile bizim ekmeğimizi kesmeye çalışıyorlar. Bir yolcu ile karşıya geçiyoruz. Dönüşte 2 yada 3 yolcu alıyoruz. Bizim yolcu manavımız yok ki her gün 5-6 yolcu alalım" diye konuştu.

Şoför Ali Başak ise, "Yolcuların hususi araç tutmasına da müsaade etmiyorlar. Ticari aracımla hususi bir yolcu almışım. 80 lira anlaştım, karşıya geçeceğim. Onu da bırakmıyorlar. Benden 5 yolcu bulmamı istiyorlar. 5 yolcuyu nereden bulacağım" dedi.

UYGULAMA ERTELENDİ

Habur Sınır Kapısı'nda eylem nedeniyle beklemek zorunda kalan sürücüler ile eylem yapan şoförler arasında kısa süreli kavga yaşandı. Gümrük yetkilileri ile yaklaşık 4 saat süren görüşmeler sonrası, gümrük yetkililerinin yeni uygulamanın 6 ay sonraya ertelendiğini açıklamasının ardından eylem sona erdi. Geçişler başladı.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!