Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

SMDK Cenevre Zirvesi'ne katılmıyor

Suriyeli muhaliflerin çatı gruplarından SMDK, Cenevre'deki zirveye katılmayacaklarını duyurdu

SMDK Cenevre Zirvesi'ne katılmıyor

Rusya ve ABD'nin öncülüğünde Cenevre'de yapılması planlanan Suriye Zirvesi'ne muhaliflerden SMDK, katılmama kararı aldı. SMDK'nın katılmama kararının nedeni uluslar arası toplumun kendilerine yaklaşımları..

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Hukuk Komitesi Başkanı Heysem Malih, SMDK'nın 2'nci Cenevre Konferansı'na katılmayacağını bildirdi. İstanbul'da devam eden SMDK Genel Kurul Toplantısı'nın yapıldığı otelin önünde toplanan  20 kişilik Veto isimli grup, uluslararası toplumu İran ve Hizbullah'a değil de SMDK'ya bazı isimleri koalisyona dahil etme konusunda baskı yaptığı gerekçesiyle protesto etti.

SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Malih, burada yaptığı açıklamada, Suriyelilerden Esad rejimi devrilene, toplumun haklarını gözeten yeni bir anayasa doğrultusunda bir devlet kurulana kadar haklarından vazgeçmemelerini istedi. Malih, "SMDK 2. Cenevre Konferansı'na katılmayacak" diye konuştu.

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) üyesi Cemal el-Vadi ise yabancı ülkelerin SMDK toplantısının yapıldığı otelde SMDK'ya 2.  Cenevre Konferansı'na katılıp bazı şeyleri kabul edebilecek 30 yeni üyenin alınması için baskı yapmak amacıyla toplandığını iddia etti. Vadi şöyle konuştu:

"Uluslararası toplum Hizbullah Genel Seklereteri Hasan Nasrallah'a ve İran'a Suriye'den çıkmaları için baskı yaptı mı? Suriye halkına karşı terör uygulayan Beşşar Esad'e durması için baskı yaptı mı? Devrimcilerin kabul etmeyeceği Cenevre Konferansı'nın amacı muhalefetten dışarıdan gelen taleplere uymamasını istemek. Suriye halkının da elinde kozlar var ve bunu istediği gibi kullanabilir. İran ve Hizbullah gibi cihad ilan etmek de bu kozların arasında."

Göstericiler ise İran ile Hizbullah'ı Suriye'den ve savaştıkları Kuseyr'den çıkartmaya uluslararası toplumun gücünün yetmediğini ancak SMDK'ya baskı yapabildiklerini savundu.

Muhaliflere Esad rejimini devirmeleri için silah verilmesini isteyen göstericiler, SMDK Genel Kurul Toplantısı'nda bulunan yabancı ülke elçilerine baskı yapılmasını talep etti.

25 Mayıs Cumartesi günü sona ermesi planlanan SMDK Genel Kurul Toplantısı'nın birkaç dün daha devam etmesi bekleniyor.

KATILIM RUSYA'NIN TAVRINA BAĞLI

SMDK Siyasi Bürosu üyesi Luey es-Safi ise SMDK'nın 2. Cenevre Konferansı'na katılımının Rusya'nın tutumuna bağlı olduğunu söyledi.

İstanbul'daki SMDK Genel Kurulu Toplantısı'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Safi,  2.Cenevre Konferansı'na katılımla ilgili asıl sorunun Rusya'nın tutumu olduğunu ifade etti

Safi, Rusya'nın bazen Esad konusunda ısrarcı olmadığını, bazen de Esad'in istediği şeklinde açıklamalar yaptığına dikkati çekerek, SMDK'nın katılımının Moskova'nın net tutumuna bağlı olduğunu kaydetti.  

Safi SMDK'nın beklentilerine ilişkin şunları söyledi:

"İlk etapta uluslararası girişimi olumlu karşıladık. Ancak özellikle Esad yönetiminden açıklama bekliyoruz. Cumartesi günü Rusya, Esad yönetimi adına yaptığı açıklamada,  Esad rejiminin 2'nci Cenevre Konferansı'na katılacağı bilgisini verdi. Öte yandan Bağdat'ta bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, bir heyetin Cenevre'ye diyaloga gitmeye hazır olduğu konusunda bir açıklama yaptı. Ancak bugün biz diyalog sürecinde değiliz. Biz, yönetimi halka devretmeyi ve demokratik sisteme geçişi hedefleyen müzakere sürecindeyiz. Bu da Esad'in, gelecekte Suriye'nin bir parçası olmayacağı anlamına geliyor."

Cenevre anlaşması çerçevesine girilmesi için Esad yönetiminin ciddi bir hazırlık içinde olmadığı şeklinde duyumlar aldıklarını belirten Safi, Esad yönetiminin hala geçmişte hiçbir anlam ifade etmeyen diyaloğun peşinde olduğunu kaydetti.

Safi, SMDK'nın Esad yönetiminden Cenevre anlaşması çerçevesinde müzakere ve diyaloğu kabul etmesini istediğini dile getirdi.

SMDK'nın genişlemesi

SMDK toplantısında ele alınan konulardan birinin yeni üyelerin alınması ve genişleme olduğunu aktaran Safi, görüşmelerde buna az da olsa yaklaştıklarını söyledi.

Safi, SMDK'nın genişletilmesi sürecinin tahmin edilenden daha zor olduğunu belirterek, bazı çevrelerin SMDK üyelerinde yüzde 40 oranında değişikliğe gidilmesini istediğini belirtti.

25 Mayıs'ta sonlanması planlanan SMDK toplantısının birkaç gün daha devam edeceği kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!