'Slam dunk değil' dendi...

CIA, 'Esad'ın kimyasal kullandığı yönündeki istihbarat hiç de güçlü değil, 'not a slam dunk', yani 'smaç basket değil' deyince, dün başlaması beklenen operasyon bir hafta ertelendi

'Slam dunk değil' dendi...

Suriye'deki kimyasal saldırının ardından hem İngiltere Başbakanı David Cameron hem de ABD Başkanı Barack Obama olayın hemen ardından yaptıkları açıklamalarda Esad rejimini sorumlu tuttu ve bu tezi destekleyecek istihbarat bilgilerine sahip olduklarını da ilan etti.

Liderler köşeye sıkıştı

Ancak dün AP ajansına isim vermeden konuşan ABD'li istihbaratçılar, 'Elimizdeki istihbarat hiç de güçlü değil' (not a slam dunk 'smaç basket değil') diyerek liderleri köşeye sıkıştırdı. Buna göre CIA'in elinde Esad'ın askerlerinin kimyasal silahların bulunduğu bir merkezden silahlar sandıklarını çıkarırken görüntüleri var. Ancak silahların olay yerine götürüldüğüne dair bir görüntü yok. Saldırı sonrasında Suriyeli yetkililer ile bir alt düzey subay arasında geçen telefon konuşması kimyasal katliamın Esad'ın işi olduğu sonucunu doğuruyor.

Sağlam delil bulunamadı

Ancak kayıt çok alt düzeyde isimlerin konuşmasını içeriyor ve kimyasal saldırı emrinin direkt olarak Esad ya da Esad'ın yakın kurmayları tarafından verildiğini ortaya koyacak bir delil yok. Daha da kötüsü, saldırının Esad'ın kimyasal silahlarını ele geçiren muhalifler tarafından yapılmadığını ortaya koyan bir istihbarat verisi de mevcut değil.

Parlamentolar karşı

Durumun bu kadar belirsiz olması hem ABD'de hem de İngiltere'de siyasi bir isyan başlamasına da sebep oldu. İngiliz parlamentosunda dün yapılan oturum öncesinde Cameron'ın kabinesinden 4 bakanın askeri müdahaleye karşı çıktığı, iktidar partisinden 70 milletvekilinin de olası bir askeri operasyon için mecliste yapılacak oylamada 'hayır' oyu kullanacağı ortaya çıktı. Cameron, bu tehlike nedeniyle dün yapılaması gereken askeri operasyon yetkisi oylamasını önümüzdeki haftaya erteledi. ABD'de ise Temsilciler Meclisi Başkanı John Bainer, Obama'ya yazdığı mektupta, 'Meclis'e danışmadan bir askeri operasyona gitmeyin' uyarısında bulundu. Daha önce operasyon konusunda çok daha emin konuşan Obama dün PBS'e yaptığı açıklamada, 'Henüz müdahale için kararımı vermedim' dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!