Skripal'i zehirleyen kimyasal 'yüksek saflıkta'

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, çifte ajan Skripal ile kızı Yulia'nın 4 Mart'ta Salisbury'de zehirlenmesi olayında tespit edilen kimyasal maddenin yüksek saflıkta, kalıcı ve hava şartlarına dayanıklı olduğu sonucuna vardı.

Skripal'i zehirleyen kimyasal 'yüksek saflıkta'

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), çifte  ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın 4 Mart'ta Salisbury'de zehirlenmesi  olayında tespit edilen kimyasal maddenin yüksek saflıkta, kalıcı ve hava  şartlarına dayanıklı olduğunu bildirdi. 

KSYÖ'den yapılan yazılı açıklamada, KSYÖ ekibi tarafından toplanan  örneklerin yüksek saflıkta, kalıcı ve hava şartlarına dayanıklı olduğu sonucuna  varıldığı belirtildi.

Açıklamada, örgütün, Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesinde  kullanılan kimyasal maddenin miktarının tahmin edilemeyeceği ve belirlenemeyeceği  kaydedildi. Miktarın muhtemelen miligramlarla karakterize edilmesi gerektiği de  ifade edildi.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında  ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia Skripal, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta  bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

İngiltere, olayda Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri  nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının  kesinlik kazandığını duyurmuştu. Bu maddenin Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve  1980'lerde geliştirilen "Novichok" adlı kimyasal grubunun üyesi olduğu  belirtilmişti.

Bu iddiaları reddeden Rusya ise benzer kimyasalların başta Çekya olmak  üzere Slovakya, İsveç ve İngiltere'de de üretilebildiğini savunmuştu.

Olayın ardından Rusya'nın 23 diplomatını sınır dışı eden İngiltere,  yürüttüğü diplomatik temaslarla çok sayıda ülkenin de Rus diplomatları sınır dışı  etmesini sağlamıştı. Rusya da mütekabiliyet ölçüleri içinde bu ülkelerin  diplomatlarıyla ilgili sınır dışı kararları vermişti.

Tedavisine dışarıdan devam edilmesi kararlaştırılan 33 yaşındaki Yulia  Skripal, geçen hafta hastaneden taburcu edilmişti. Halen durumu ağır olan 66  yaşındaki Sergey Skripal'in ise tedavisine hastanede devam ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!