Skandal bir yöneticiyi daha yedi

Şirket tarafından aksi iddia edilse de, geçtiğimiz Haziran ayında patlayan Libor skandalı iki üst düzey Barclays yöneticisinin daha istifası etmesine neden oldu. Finans Direktörü ve Barclays Grup Genel Danışmanı emeklilik kararı aldı.

Skandal bir yöneticiyi daha yedi

Şirketten yapılan açıklamaya göre Chris Lucas, yeni direktör belirlenene kadar görevine devam edecek.

Lucas'ın emeklilik kararı, İngiltere ve ABD'de şirkete kesilen 290 milyon pound tutarındaki cezalardan sonra geldi.

Lucas, geçen Haziran ayındaki Libor skandalından sonra bankada görevine devam edebilen tek üst düzey yöneticiydi.
2005 ve 2009 yılları arasında Libor ve Euribor oranları hakkında manipülasyona teşebbüs etmekle suçlanan İcra Kurulu Başkanı Bob Diamond, Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Agius ve Operasyon Direktörü Jerry del Missier görevlerinden ayrılmak zorunda kalmışlardı.

2007 Nisan ayından bu yana Barclays yönetim kurulunda olan Lucas, banka ile Katar devletinin teşebbüsü olan Katar Holding arasındaki para transferleri hakkında soruşturma geçiren dört yöneticiden biri olmuştu. Katar Holding, Haziran ve Ekim 2008 aylarında Barclays'e 5.3 milyar pound yatırım yapmıştı.

Emekliler kervanına, şirkette geçirdiği 10 yılın ardından, Barclays Grubu Genel Danışmanı Mark Harding de katıldı.
Barclays Başkanı Antony Jenkins; "Chris ve Mark geçen yılın sonunda emekli olmak istediklerini bize bildirmişlerdi" dedi. Emeklilik kararının yöneticilerin inisiyatifi olduğunu belirten Barclays Başkanı, her iki yöneticinin istifasının kabul edilebilir gerekçeleri bulunduğunu ve alınan kararın nihai amacının şirket için en iyisini yapmak olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerden sonra şirket tarafından yapılan açıklamada; boşalan koltuklar için arayışın başladığı belirtildi. Finans Direktörü Lucas ve Danışman Harding, yeni atamalar yapılana kadar görevlerine devam edecekler. Pozisyonların önemi ve etkisine istinaden aday seçimlerinin bir süre devam edeceği belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!