Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sivas Kongresi'nin 94. yıl dönümü kutlanıyor

Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil, 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 94. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Sivas Kongresi'nin 94. yıl dönümü kutlanıyor

Başkan Demirgil mesajında, " Yüce Türk milleti tarih boyunca kimseye boyun eğmemiş, imparatorluklar kurmuş bir millettir. Bu büyük millet, dağılma noktasındayken, bağrından bir kurtarıcı çıkararak, Anadolu'nun kalbinde Sivas'ta tekrar bir devletin kuruluş meşalesini yakmıştır. Sivaslılar o zor şartlarda milletin bağrından çıkan kurtarıcıyı bütün risklere rağmen sahip çıkmış, 2 Eylül 1919' da Sivas'a gelen Mustafa Kemal'i 18 Aralık 1919 gününe kadar 108 gün misafir ederek, bir devletin kurtuluşunu sağlamıştır. 4 Eylül 1919 da yapılan Sivas Kongresinde, herkesin bildiği manda ve himaye tartışmaları yapılmış ve reddedilmiş, bütün cemiyetlerin tek çatı altında toplandığı top yekûn bir savaş kararı alınmıştır" dedi.
Demirgil, mesajının devamında şunları kaydetti:
"Bize düşen ise bugün 94. yıldönümünü coşku ile idrak ettiğimiz Sivas Kongresi'nin bu özelliklerini gelecek nesillere çok iyi anlatmak ve yaşatmaktır. 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 94.yıl dönümünde, bu güzel günlerin sözünü etmek yetmez, özünü kavrayıp gereğini yapmak, gelecek kuşaklara emanet etmek hepimizin görevidir. Ülkemiz için dönüm noktası olan o günlerin yıl dönümünde bir kez daha, Gazi Mustafa Kemal Paşa ve diğer kongre üyelerini, vatan topraklarını korumak için canını veren bütün şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, saygılar sunuyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!