Sıtkı Yılmaz: "Etiket oyunlarında Bursa'daki fırsatçılara geçit verilmemeli"

Son dönemde yaşanan döviz dalgalanmaları fırsatçıları da harekete geçirdi. Marketler, etiketler üzerinde türlü oyunlar oynayarak vatandaşı kandırmaya çalışıyor. Konu ile alakalı açıklama yapan Bursa Tüketici Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, rutin denetimin değil sıkı bir denetimin yapılması gerektiğinden bahsederek, Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının da bu fiyatları denetlemesi gerektiğini vurguladı.

Sıtkı Yılmaz: ''Etiket oyunlarında Bursa'daki fırsatçılara geçit verilmemeli''

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN.COM

Döviz kurunda yaşanan yükselme özellikle ithal ürünlerde etiket fiyatlarının artmasına sebep oldu. Dolardaki yüzde 30'luk artışın fiyatlara yüzde 70 oranında yansıması ve fırsatçıların yerli ürünlere de doları bahane ederek zam yapması vatandaşı canından bezdirdi. Zamlı fiyatları sanki zam yapılmamış gibi türlü etiket oyunlarıyla satarak vatandaşı kandırmaya çalışan fırsatçılarla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Tüketici Derneği başkanı Sıtkı Yılmaz, bu fırsatçıların takipçileri olduklarının altını çizerek, "Devletin yetkili organlarına seslenmek istiyorum. Sadece rutin bir denetim değil, içinden geçtiğimiz bu süreçte sürekli bir denetimi gerektiren bir durum söz konusudur. Sadece devletin değil, Büyükşehir Belediyeleri zabılatalarının da fiyat etiketlerini denetleme görevi olduğunu hatırlatmak istiyorum" dedi.

"Bütün marketlerin hareketleri incelensin"

Döviz dalgalanmalarından itibaren fiyatlardaki değişimlerin marketlerin raporlarında olduğunu söyleyen Yılmaz, "Bizim görevimiz gereği bu fiyat hareketlerini biz de takip ediyoruz. Ben yetkililere buradan sesleniyorum. Bu döviz dalgalanmalarının yaşandığı tarihten itibaren bu güne kadar bütün marketlerde satıcı ve sağlayıcı fiyatlarında nasıl bi değişiklik olduğu kayıtlarında bellidir. Biz bazı marketleri gezdiğimiz zaman oradaki elemanların bu fiyat etikerlerinin değiştirmekte olduğunu ve ikaz ettiğimizde de böyle emir aldıklarını söylüyorlar. Maalesef bunu fırtsata çevirmek isteyen satıcıların olduğunu biliyoruz. Ancak işini düzgün yapan satıcıları da ayırmak kaydıyla bu tür satıcılara karşı tüketici mücadelemiz devam edecektir. Devletin yetkili organlarına seslenmek istiyorum. Sadece rutin bir denetim değil, içinden geçtiğimiz bu süreçte sürekli bir denetimi gerektiren bir durum söz konusudur. Sadece devletin değil, Büyükşehir Belediyeleri zabılatalarının da fiyat etiketlerini denetleme görevi olduğunu hatırlatmak istiyorum" şeklinde konuştu.

"Tüketici limon gibi eziliyor"

Tüketicinin, devlet zammı ve satıcı zammı arasında limon gibi ezildiğini söyleyen Yılmaz, "Biz tüketicinin hak arama mücadelesinde onları cesaretlendirmek, tüketici kanunundan gelen haklarını kullanması için onlara yardımcı olmak, hukuki yardımda bulunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak tüketicinin bilgilendirilmesi başta devlet olmak üzere tüketici dernekleri hatta satıcının da bundan sorumlu olduğunu ve satışları konusunda tüketicileri bilgilendirmekle yükümlü olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bilinçli bir tüketici örgütlü bir mücadele ile tüm haklarını alacağına inanmaktadır. Yapılacak bir denetimde, son bir ay içerisinde ürün etiketlerinin nasıl değiştirildiğini görmek mümkündür. Yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Fırsatçıları, etiket değiştiren firmaları ve stokçuları teşhir ediniz. Kamuoyunu bu konuda bilgilendirilmelidir. Tüketici zam sarmalığı içerisinde limon gibi ezilmektedir. Alım gücü her geçen gün düşmektedir" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!