Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

''Sistem'' tartışılacak

Yeni Anayasa yapımı çalışmalarında, ''sistem'' tartışması yapılacak.

''Sistem'' tartışılacak

Partiler, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na yürütme ile ilgili önerilerini teslim etti. AK Parti, yürütme önerilerinde, ''Başkanlık Sistemi''ni isteyen tek parti oldu.

Öneride; Başkan'ın, 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip vatandaşlar arasından, halk tarafından seçilmesi öngörülüyor. Başkan'ın görev süresi 5 yıl olacak, bir kimse en fazla iki defa seçilebilecek. Başkanlığa son genel seçimde en az yüzde 5 oranında oy almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin vatandaş aday gösterebilecek.

Başkan, devletin ve yürütmenin başı olacak. Başkan, yürütme yetkisini elinde bulunduracak. 

Başkan'ın görev ve yetkiler arasında; ''gerekli gördüğü takdirde, yasama yılının ilk günü TBMM'de  açılış konuşmasını yapmak, ülkenin iç ve dış siyaseti hakkında Meclis'e yıllık mesaj vermek, kanunları onaylamak, kanunları tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye geri göndermek, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunmak, kanunların Anayasaya şekil veya esas bakımından aykırı oldukları gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açmak, TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar vermek, bakanları atamak ve görevlerine son vermek, Başkanlık kararnamesi çıkarmak, milletlerarası andlaşma akdetmek ve yayınlamak, TSK Başkomutanlığını temsil etmek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar vermek, kamu yöneticilerini atamak ve görevlerine son vermek, sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan etmek ve sıkıyönetim veya olağanüstü hal kararnamesi çıkarmak, sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak'' yer alacak.

Başkan, Yükseköğretim Kurulu üyelerinin yarısını, üniversite rektörlerini, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve HSYK üyelerinin yarısını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı seçecek. 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!