Sisi'ye ait yeni ses kaydı yayınlandı

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'ye ait olduğu iddia edilen yeni ses kaydı yayınlandı.

Sisi'ye ait yeni ses kaydı yayınlandı

 

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'ye ait olduğu iddia edilen yeni ses kaydı yayınlandı.

Katar merkezli "El-Cezire Mubaşir Mısır" televizyon kanalının yayınladığı ses kaydında Sisi, hükümetin bazı gıda ürünleri ile akaryakıta sağladığı desteğin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Söz konusu açıklamanın, Sisi'nin "Silah ve Mühimmat Evi" Askeri Sosyal Kulübünde bir grup subaya yaptığı konuşma olduğunu öne süren El-Cezire kanalı, Sisi'nin bu beyanatı, 10 Aralık 2012'de Hişam Kandil hükümetinin birtakım ürün ile hizmete verginin uygulanmasına ilişkin kararını iptal etmesine istinaden yapmış olabileceğini aktardı.

Almanya ile Güney Sudan'ın ayrılmasının ardından gidilen yüzde 50'lik maaş kesintisini örnek gösteren Sisi, ses kaydında, "Enerjiye 107 cüneyh ( yaklaşık 15 milyar ABD doları), ekmeğe 17 milyar cüneyh ( yaklaşık 2,5 milyar ABD doları) harcamak akıl karı değil" ifadesini kullanıyor.

Kayda göre Sisi şöyle devam ediyor:

"Bugün tüpgazın fiyatı 62  cüneyh ( yaklaşık 9 dolar) ile 67 cüneyh ( yaklaşık 10 ABD doları) arasında, bu tüpün maliyeti zaten 67 cüneyh... Kebap yapan adam bu fiyata alıyor, tavuk pişiren de, tuğla yapan da... Bu uygulama milyonlarca, milyarlarca paranın amaç dışında harcanmasına neden oluyor... Ülkenin buna takati yok. Söylemek istediğim şey şu ki, eğer ülkemizi gerçekten seviyorsak fiyat konusunu, destek konusunu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor."

Sisi'nin gözden geçirme işleminin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi vermediği kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!