Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sır 7 yıl sonra çözüldü

Danıştay saldırısında Alparslan Arslan'ın kullandığı silahın sırrı 7 yıl sonra çözüldü. Silahı temin ettiği belirlenen çay ocağı sahibi Mahmut Güzel, yanında çalışan çaycının ifadeleriyle tutuklandı

Sır 7 yıl sonra çözüldü

Danıştay saldırısında kullanılan iki adet Glock marka suikast silahını Alparslan Arslan'a kimin verdiği bir muammaydı. Arslan ifadesinde taksici arkadaşı Aykut Metin Şükre'nin ismini vermiş o da Selçuk Özkan'ı adres göstermişti. İfadesine başvurulan Özkan ise Kenan Özay'ı işaret etmişti. Özay ise kendisine silahları kimin temin ettiğini hatırlamadığını belirtiyor ve sadece Beyazıt'taki bir çay ocağından bahsediyordu. Bu 4 isim geçtiğimiz aylarda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki sorgularının ardından şüpheli bulunarak tutuklanınca Kenan Özay birkaç gün sonra mahkemeye ilginç itirafların bulunduğu bir mektup gönderdi.

İHBAR MEKTUBU...

Mektupta Danıştay cinayetinde kullanılan iki adet Glock silahı kendisine satan kişinin daha önce gazetelere haber olmuş M.G. olduğunu, bu kişinin 2005-2006 yıllarında PKK'ya suikast silahı satmak isterken yakalanıp gazetelere çıktığını ifade etti. Bu ihbarı, savcılığa sevk eden mahkeme heyeti, M.G. isimli kişinin kimliğinin tespit edilerek silahların temininde rolü olup olmadığının araştırılmasını istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da konu ile ilgili soruşturma başlattı. Elde edilen ipuçları üzerinden Mahmut Güzel ismi üzerinde soruşturmayı derinleştiren savcılık, Güzel'in Beyazıt Gedikpaşa'da çay ocağı işlettiğini belirledi. Emniyette bilgisine başvurulan çaycı Hikmet Asar, Mahmut Güzel'in Beyazıt'taki çay ocağında yaklaşık 6-7 yıl işçilik yaptığını, işe girdikten bir süre sonra kendi kullandığı 0535 309 ... ... numaralı hattı Mahmut Güzel'e verdiğini, bu hattı bir daha geri almadığını ifade etti. Yapılan HTS incelemelerinde söz konusu hat ile Mahmut Güzel'in Danıştay saldırısından 3 gün önce Kenan Özay'la görüştüğü tespit edilince 'sır' perdesi aralandı. Asar'ın verdiği bilgiler doğrultusunda Güzel tutuklanarak cezaevine konuldu.

DOSYALAR BİRLEŞTİ

TMK 10. Madde İle Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Mahmut Güzel hakkında terör örgütüne isteyerek ve bilerek yardım etmek suretiyle üye olduğu ve izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme ve naklederek satma suçları kapsamında hakkında iddianame hazırlandı. Dosya İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon davası ile birleştirildi.

SİLAHLAR GÜZEL'DEN

İtiraf mektubunda bahsedilen M.G. isimli şahsın Mahmut Güzel olduğu ve Alparslan Arslan'a Glock marka silahı temin ettiği belirlendi.

KAYNAK:SABAH

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!