Şimşek'ten flaş cari açık ve enflasyon açıklaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten açıklama Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası açıklamalarda bulundu.

Şimşek'ten flaş cari açık ve enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın faizleri artırması ardından yaptığı ilk açıklamada, "Politika setimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. " dedi.

Şimşek twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:"Enflasyon ve cari açık yılın ikinci yarısında düşüş trendine girecek. Yapısal reformlarla ekonomimizin şoklara karşı  direncini artırıyoruz. Dış talep büyümeyi güçlü bir şekilde desteklemeye devam edecek."

ZEYBEKÇİ: DESTEKLENMESİ GEREKİR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de değerlendirmede bulundu. Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankasının (TCMB) politika faizini yükseltme kararının, para maliyetinin  yatırım yapılabilir seviyelere düşürülmesi ve enflasyonla köklü mücadele  anlamında atılmış adımlar olarak görüldüğü sürece desteklenmesi gerektiğini  düşündüklerini belirtti. 

 Zeybekci, Denizli Ziraat Odasını ziyaretinin ardından gazetecilerin  sorularını yanıtladı.Merkez Bankasının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde  16,50'den yüzde 17,75'e yükseltmesi ve ardından döviz kurunda yaşanan gerilemeye  ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, söz konusu kararın "piyasaların  önüne geçme, proaktif olma" yönünde atılmış bir adım olduğunu belirtti."Merkez Bankasının enflasyonu düşürücü yönde attığı bu adımları,  ileride enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi ve dolayısıyla Türkiye'de  faizlerin de bundan sonra kalıcı yönde bir sürece doğru yönelmesi açısından  baktığımızda desteklenen kararlar olarak görüyoruz" diyen Zeybekci, 24  Haziran'dan sonra enflasyonla mücadele yönünde atılan adımlara yapısal  tedbirlerle devam edeceklerini ifade etti.

Enflasyonun düşmesi için üretimin ve yatırımların artması gerektiğini,  bunun için de düşük faizin gerekli olduğunu aktaran Zeybekci, şöyle konuştu: "Normale dönüşle ilgili çok önemli adımlarımız olacak. Bunun  hazırlıklarını yaptık. Bir kısmını da Bakanlar Kurulu kararı olarak sevk ettik  Başbakanlığa. Süreci başlattık. Bunlar ne? Tarımsal üretimin desteklenmesi,  ürünlerin paketlenmesi, tasnif edilip saklanması, taşınması ve satılmasıyla  ilgili almış olduğumuz kararlar, seracılığın desteklenmesi, teknoloji  yatırımlarının desteklenmesiyle ilgili çok önemli kararlarımız var. Enflasyon  sepeti içindeki en önemli kalem gıda ve tarım. Gıda, yiyecek ve içecek  fiyatları... Buralarda çok net müdahalelerimiz olacak.

Onun için Merkez Bankasının almış olduğu kararın, Türkiye'de gerçek  anlamda faizlerin, para maliyetinin yatırım yapılabilir seviyelere düşmesini  sağlayacak, enflasyonla köklü mücadele anlamında adımlar olarak gördüğümüz sürece  desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Onun için bunun piyasanın önüne geçmek,  geçtikten sonra da inşallah 24 Haziran'dan sonra bir toparlama adımlarını da  izlemek dileğiyle biz bunu olumlu buluyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!