Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şimon Perez Filistin Devlet Başkanı Abbas'a teşekkür etti

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, barış görüşmelerine yeniden başlanması kararından ötürü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a teşekkür etti.

Şimon Perez Filistin Devlet Başkanı Abbas'a teşekkür etti

İsrail Kanal 10 televizyonunun haberine göre Peres, Abbas'ı telefonla arayarak, "Şüphecilere kulak vermeyin. Siz ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu doğru olanı yaptınız" dedi.

İsrail ve Filistin'in çıkarları için barıştan başka bir alternatif olmadığına işaret eden Peres, Filistin lideri Abbas'ın müzakerelere yeniden başlanması kararını "cesur ve tarihi bir adım" olarak nitelendirdi.
Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın da Peres'e, "İsrail tarafı ile barış içinde yaşayan bir devlet hedefine ulaşacağımızı umuyoruz" sözleriyle karşılık verdiği belirtildi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Filistin Devlet Başkanı Abbas arasındaki görüşmeler sonunda, yaklaşık 3 yıldır tıkanmış durumdaki Ortadoğu barış görüşmelerine yeniden başlanması konusunda ilkesel olarak anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Hamas ise Filistin yönetiminin aldığı bu kararı kınamış, barış müzakerelerinin yeniden başlamasının Filistin yönetiminin konumunda ciddi bir gerilemeye neden olacağını, bunun, Filistin'in ulusal çıkarlarını ve haklarını arka plana atmak anlamına geldiğini belirtmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!