Şimdi bankalar düşünsün

Yeni Tüketici Yasa taslağı ile BDDK şikâyet ve ihbar üzerine bankalar hakkında yasal işlem başlatabilecek

Şimdi bankalar düşünsün

 

Yeni Tüketici Yasa taslağı ile bankaların ücret ve komisyon gelirlerine çeki-düzen verme yetkisi alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ilk adımı attı.

Tüketici haklarını korumak ve izlemek için Bilgi Edinme Dairesi'ni güçlendirme kararı alan Kurum, şikâyet ve ihbarları değerlendirecek. Bilgi Edinme Dairesi haksız yere aidat alan ve geriye dönük hesap işletim ücreti talep eden bankalar hakkında yasal işlem başlatacak. Bu işlemler bankaların sicil karnesine de işlenecek.

Artık yetkisi var

Geçen hafta yeni Tüketici Yasa Taslağı'nı açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, en çok şikâyet edilen ücret ve komisyon gelirleriyle ilgili düzenlemelere çeki-düzen vermek amacıyla BDDK'ya yetki verildiğini açıkladı. Bu sözlerin ardından gözler bankaların 65 kaleme çıkardığı komisyon ücretlerine "yetkim yok" diyen BDDK Başkanı Mukim Öztekin'e çevrildi. Taslak yasalaştıktan sonra BDDK, bakanlığın da onayını alarak hangi işlemlerin ücrete tabii olacağını belirleyecek.

İzinsiz kart basmak yasak

BDDK Bilgi İşlem ve Tüketici Birimi, kredi kartı ücreti ve hesap işletim ücreti konusunda standart sorununu çözecek. Alınacak ücretlerin fahiş ve tüketiciyi mağdur edecek seviyede olması önlenecek. Müşterilerin haberi olmadan kredi kartı çıkarılması ve kredili mevduat hesabı açılması da engellenecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!