Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi

Ergenekon ve KCK davalarının görüldüğü Silivri Cezaevi çevresinde jandarma yoğun güvenlik önlemi aldı. Bir önceki duruşmada güvenlik barikatından atlamaya çalışırken, sol ayak topuğunu kıran CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal bugünkü duruşmaya koltuk değnekleriyle geldi.

Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi

 

Ergenekon davasının bir önceki duruşmasında çıkan olayların ardından jandarma, bugünkü duruşma öncesi güvenlik önlemlerini arttırdı. Cezaevine E-5 ve TEM Otoyolu'ndaki girişlerde arama noktası oluşturan jandarma, burada kimlik kontrolü yaptı, cezaevi girişine kadar birçok noktada güvenlik önlemi alındı. Duruşma salonlarının bulunduğu alana giden yol üzerinde kurulan son arama noktasında ise cezaevine ziyarete gelenler dışında duruşmalara izleyici olarak gelenler alınmadı. Bu yol üzerine konulan güvenlik barikatlarının ise yere sabitlendiği görüldü. Yapılan anonslarda da duruşma salonlarında yer yokluğu nedeniyle izleyici alınmayacağı duyuruldu.

 

KOLTUK DEĞNEKLERİ İLE GELDİ

 

Ergenekon davasının bir önceki duruşmasında güvenlik barikatından atlamaya çalışırken, sol ayak topuğunu kıran CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal koltuk değnekleriyle bugün görülen duruşmaya geldi. Geçirdiği ameliyatın ardından koltuk değnekleriyle yürüyebilen Tanal, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne kardeşinin kullandığı araçla geldi. Tanal aracın içinden gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

 

Duruşmaların halka açık olması gerektiğini söyleyen Tanal, "Asıl olan duruşmalarda halkın izlemesidir. Ancak barikatlar kurarak halktan kaçırılan bir yargılama söz konusudur. Burada kirli ilişkiler dönüyor. bu kirli ilişkilerin açığa çıkması için, adalet, hukuk, özgürlük için bugün tekrar bu duruşmayı izlemeye geldim" diye konuştu.

 

Bir gazetecinin "Bugün hem içeride hem dışarıda neler yaşanır?'' şeklindeki soruya Tanal, "Hükümet, Adalet Bakanlığı ve yargı yaptığının doğru olduğu inancındaysa, bu yargılamanın halktan kaçırılmaması gerekir. Barikatlarla bir yargılama yapılıyorsa orada kendilerine güvenmedikleri bir iş söz konusudur. Yargılamanın açık ve şeffaf olması gerekirken halktan gizliyorlar" dedi.

 

Aracından inerek duruşma salonuna alınmayan kalabalığı selamlayan Tanal, "Merak etmeyin bu barikatlar bir gün yıkılacak" dedi. Tanal daha sonra aracına duruşma salonuna gitti.

 

 

KÜÇÜK SALON ELEŞTİRİSİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan "Odatv" davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bugünkü oturumda delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını söyledi.

Bu sırada araya giren Veli Küçük'ün kızı olan avukat Zeynep Küçük, duruşmanın küçük salonda yapılması nedeniyle yer konusunda sorun yaşandığını belirterek, "Fiili koşullarımız korkunç. Avukatlar bu tarafa geçemiyor" dedi.

Başkan Özese de, büyük salonda "KCK" davasının yapıldığını anımsatarak, sanık avukatların bir kısımını salondaki müdahil avukatlar için ayrılan bölüme aldırdı.

Avukatların yoklaması sırasında söz alan tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu'nun avukatı Ali Rıza Dizdar da, müvekkilinin duruşmalardan yasaklı olması nedeniyle davaya katılamadığı için beyanda bulunamayacağını söyledi.

Dizdar'a söz vermeyen Başkan Özese, talebini yazılı bildirmesini istedi. Dizdar'ın konuşmaya devam etmesi üzerine, önce uyaran Özese, ardından da Dizdar'ın mikrofonunu kapattırdı.

Duruşmada daha sonra Başkan Özese, dosyaya gelen evrakları okudu.

Söz alan Haberal ve Tolon'un avukatı Dilek Helvacı da, eski Başbakanlık müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nu tanık olarak dinlenilmek üzere hazır ettiklerini belirterek, Yazıcıoğlu'nun tanık olarak beyanının alınmasını istedi.

Helvacı, daha önceki celselerde Gizli Tanık 17'nin katılmadıkları bir duruşmada dinlenildiğini ifade ederek, gizli tanığın yeniden dinlenilmesini talep etti.

Avukatların beyanlarının alındığı duruşmada reddi hakim talebinde bulunuldu.

Mahkeme heyeti, bu talebi değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

 

 

 

 

Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi Silivri'de olağanüstü güvenlik önlemi
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!