Silah elde ama parmak tetikte değil

TSK'nın, PKK'lı militanların geri çekilmesi için spesifik emir vermesi beklenmiyor. Özel birliklerin Nisan ayında bölgeye gidip gitmeyeceği en önemli işaret olacak. Durum, "parmak tetikte olmayacak ama silah elde olacak" şeklinde özetleniyor.

Silah elde ama parmak tetikte değil

Terör örgütü PKK'nın Abdullah Öcalan'ın çağrısına uyarak çatışmaları sona erdireceğini açıklamasının ardından, geri çekilme sürecinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin izleyeceği yöntem merak ediliyor.

TSK, silah bırakma ve çatışmaların sona erdirilmesi konusunda kamuoyuna herhangi bir görüş açıklamadı, hükümetin kararı kapsamında hareket edileceği belirtiliyor. 

PKK'lıların Türk topraklarından çıkışı konusunda bir direktif verilmesi veya birliklere çıkışlara göz yummaları konusunda emir verilmesi beklenmiyor. Genel değerlendirme "silah elde ama parmak tetikte değil" şeklinde özetleniyor.

TSK'nın izleyeceği yöntem konusunda genel değerlendirmeler şöyle:

- Birliklere terörist unsurların çekilmesi konusunda spesifik emir verilmesi beklenmiyor.
- Örgütün 4 bin civarında silahlı gücü bulunuyor ve kesin sayısı bilinmemekle birlikte Kuzey Irak sınır hattı bölgesinde 900, Tunceli, Şırnak, Cudi kırsalında 500 civarında PKK'lının kışı geçirdiği tahmin ediliyor. 

Uzmanlar, kış boyunca süren operasyonlar nedeniyle örgütün fazla sayıda silahlı gücü Türkiye topraklarında barındırmadığını tahmin ediyor. Uzmanların değerlendirmesine göre, "çekilme" uzun sürebilecek, geniş bir bölgeye geçerek sınır dışına çıkılması anlamına gelmiyor, sınır hattındaki PKK'lıları kısa sürede sınır dışına çıkabilir. Örgüt daha önce (1999) 2 ay gibi sürede militanları sınır dışına çekmişti.

- TSK'nın İnsansız Hava Araçları ve diğer keşif gözetleme sistemleriyle PKK'lıların hareketliliğini izlemeye devam edeceği, birliklerin sorumluluk bölgesindeki gelişmeleri kontrolü sürdüreceği belirtiliyor.

- PKK'lıların, Suriye'deki kritik dönem nedeniyle bu ülkeye geçiş yapıp yapmadıkları ayrıca takip edilecek.

-  Kış sonrası düzenli olarak Kayseri, Bolu gibi illerdeki özel birlikler destek amaçlı bölgeye gönderilirdi. Birliklerin çekilme ve silah bırakma konusundaki gelişmelerin gözle görülür, kesin bir sonuca ulaşmadan rutin planlamaların sona erdirilmesi beklenmiyor. Bu birliklerin durumu için nisan ayının sonunun beklenmesi gerekiyor.

- PKK'lıların hareketliliği dikkatle izlenecek. Çekilme taktiği altında büyük kentlere geçiş ve metropollerde yapılanma gibi bir yöntem izlenip izlenmediği yakından takip edilecek.

- Daha önceki çatışmanın sona erdirildiği dönemlerde, birlikler rutin arazi çalışmaları sırasında, ateş açılmadığı ve bomba tuzakları vb. gibi yöntemler yürürlüğe konulmadığı sürece PKK'lıları doğrudan hedef alan hareket içine girmediler. Yıl sonuna kadar aynı yöntemin benimsenmesi bekleniyor.

- Genel olarak dile getirilen görüş  bir "ateşkes ve çekilme" sürecinin söz konusu olduğu, silah bırakma ve örgütün kesin tasfiye kararı almadığı, bu nedenle ihtiyatın elden bırakılmayacağı yönünde. Tüm bu bilgiler ışığında değerlendirmede bulunan bir güvenlik uzmanına göre durumu en iyi özetleyen cümle şöyle: Silah elde olur ama parmak tetikte olmaz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!