Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sıklık değil toplam önemli

Sağlıklı kalmak için hareketin sıklığı değil ne kadar yapıldığının önemli olduğu belirtildi. Uzmanlar haftada 150 dakikalık fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşam için şart olduğunu düşünüyor.

Sıklık değil toplam önemli

Sağlıklı kalmak için yapılan hareketlerin sıklığından çok toplamının önemli olduğu kaydedildi. Kanada'da Queen Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada haftada birkaç gün yapılan 150 dakikalık egzersizlerin sık yapılan hareketlerden daha etkili olduğu ve yetişkin insanların sağlığında daha önemli değişiklikler getirdiği ifade edildi.

Ian Janssen ve öğrencisi Janine Clarke tarafından tüm Kanada çapında 2324 kişi üzerinde yapılan araştırmada haftalık fiziksel aktivite sıklığı ile diyabet, kalp hastalıkları ve felç arasındaki bağlantı incelendi. Dr. Janssen araştırma ile ilgili yaptığı değerlendirmede "Önemli olan haftada toplam 150 dakikalık fiziksel aktivite yapmak. Örneğin bazıları pazartesi ve cuma günü herhangi bir fiziksel aktivite yapmak istemiyor. Ama diğer günler toplam yaptığı 150 dakikalık fiziksel aktivite en az bu hareketleri bütün haftaya yaymış kişilerin sağladığı yarar kadar yarar sağlar" dedi.

Katılımcıların beline takılan bir ölçüm aletiyle fiziksel aktivitelerinin getirdiği yarar ölçüldü. Dr. Janssen katılımcılara haftada 150 dakikadan fazla aerobik programı verdi. Bu programlar haftada beşten yediye ve birden dörde ayrılan bölümler belirlendi. Araştırma sonunda değerlendirme yapan Dr. Janssen "İnsanların haftada en az 150 dakika hareket yapması ne sıklıkla yaptıklarından çok daha önemli olduğunu gördük" dedi. Araştırma Applied Physiology, Nutrition and Metabolism degisinde yayımlandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!