Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şike Davası'nda 14. perde

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10'u tutuklu 93 sanık açılan davanın 14. duruşması görülmeye başlandı

Şike Davası'nda 14. perde

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 10 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise Şekip Mosturoğlu, Ömer Ülkü, Serkan Acar, Abdullah Başak ve Cemil Turan de aralarında bulunduğu çok sayıda sanık duruşmada hazır bulundu.

TANIKLAR DİNLENİYOR
Mahkeme Başkanı tanıkların dinlenilmesine devam edeceğini belirtti. Başkan Ekinci, tanık TFF'de hukuk müşaviri olarak çalışan avukat Ergin Akçay kürsüye çağrıldı.

Menajerlik sınavına ilişkin bildiklerini anlatan tanık Akçay, "20 sorudan 15 soru bize FIFA'dan geldi. Fax yoluyla gelen 15 soruyu avukat arkadaşım Levent Polat tercümeye gönderdi. 15 soru tercümeden geldikten sonra biz de kalan 5 soruyu hazırladık" dedi.

Akçay, sınavdan sonra FIFA'dan gelen 15 sorudan 12'sine doğru 3'üne ise yanlış cevap veren çok sayıda kişinin olması ve yanlış cevapların ise birbirine çok benzer olması nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

F.BAHÇELİ YÖNETİCİLER ADLİYEDE
Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde görülen futbolda şike iddialarına yönelik davanın duruşmasına Fenerbahçeli yöneticiler de katıldı. Adliyeye gelen yöneticiler arasında Ünal Uzun, Nihat Özdağı, Murat Özaydınlı, Mithat Yenigün, Ali Koç ve Nihat Özdemir yer aldı. Yöneticiler, adliye girişlerinde herhangi bir açıklama yapmadı.

İBRAHİM AKIN'IN ANNESi KONUŞTU!
Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tanık olarak dinlenilen sanık İbrahim Akın'ın annesi Neşe Öztürk, oğlunun menajer Yusuf Turanlı'nın inşaat işi yapan akrabalarından Kıbrıs'taki evi yatırım amacıyla 110 bin Euro'ya aldığını ve evin tapusunu da kendi üzerine yaptırdığını söyledi.

Oğlunun daha sonra bu evi, borcunu ödemek için 100 bin dolara satacağını kendisine söylediğini ifade eden Öztürk, ''Ben de ona, 'bari 100 bin Euro'ya sat' dedim. Evi satması için telefonla konuştuk'' dedi.

Anne Öztürk, Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''İbrahim Akın'ın savurgan olup olmadığını'' sorması üzerine, ''evet biraz savurganlığı vardır. 'Alo' diyene para gönderir'' cevabını verdi.

Öztürk, Başkan Ekinci'nin ''İbrahim Akın saf mı?'' şeklindeki sorusuna, ''Değil ama her şeye inanır, ben kendi kendime hep soruyorum, 'nerede hata yaptım' diye. İbrahim'e küçükken masallar anlatırdım. İyi niyetli yetiştirdim. Keşke tersinden anlatsaydım'' karşılığını verdi.

"KURAN ÇARPSIN İBRAHİM ŞİKE YAPMAZ''
Anne Öztürk, Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Yusuf Turanlı ile samimi miydi, Turanlı'yı kırar mıydı?'' sorusuna, ''Samimiydi. Para konusunda kimseyi kırmazdı'' cevabını verdi. Öztürk, Başkan Ekinci'nin, ''Alma konusunda mı yoksa verme konusunda mı kırmazdı?'' sorusu üzerine, Akın'ın verme konusunda kimseyi kırmadığını ifade etti.

Öztürk avukatların da bazı soruları üzerine şunları kaydetti:

''Kuran çarpsın İbrahim şike yapmaz. Konuşurken kırmayabilir lafı dolandırır ama şike yapmaz. Yüzde 1 milyon yapmadığına eminim. Asla yapmaz biz konuştuk. Sorduğumda bana, 'maçlarımı seyretsinler' diye söyledi.''

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Şu Erzurumlu Hoca meselesi nedir?'' sorusuna Öztürk'ün, ''Hoca, İbrahim'in peşini bırakmayan biridir. Tövbe etmiştir, hoca ile görüşmesine karşıyım'' demesi üzerine Başkan Ekinci, ''Millet tövbe etmeye hocaya gider, siz gitmemesi için tövbe ettiğini söylüyorsunuz'' şeklinde konuştu.

Anne Öztürk de, ''Biz inançlı insanlarız, ona doğru yolu gösteririz'' dedi.

DEMİRÖREN İFADE VERDİ
Tanık sıfatıyla duruşmada ifade vermek için kürsüye çağrılan TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e, oturduğu adres soruldu. Demirören, ''Kendi adresimi değil annemin adresini veriyorum çünkü biraz karışık, ayrıca heyecanlıyım'' demesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, dosyadaki adresi okudu. Demirören de ''evet bu adres doğrudur'' dedi.

Ekinci, Demirören'den İbrahim Akın'ın transferi ile ilgili bildiklerini anlatmasını istedi.

Demirören, davanın sanıklarından ''Serdal Adalı'nın da aralarında bulunduğu 5 kişilik transfer komitesi tam yetkilidir. Ayrıca transfer ön izleme kurulu da vardır'' dedi.

Bu komitenin kimleri transfer edileceğini belirlediğini, aynı zamanda teknik direktörünün de bu komiteye isim verdiğini anlatan Demirören, ''Daha sonra bu komite her türlü işlemi yapar ve isimler yönetim kuruluna sunar. Eğer rakamlarda fazlalık olursa ben başkanlar nezdinde devreye girerim'' dedi.

Transferle ilgili olarak sadece İbrahim Akın değil, aynı zamanda o dönemde 7 veya 8 futbolcuyla da konuşulduğunu aktaran Demirören, ''İbrahim Akın, sosyal hayatı bilenen bir oyuncuydu. Bu oyuncunun olamayacağını söyledim'' dedi.

''ONAY VERMEZSEM, TRANSFER GERÇEKLEŞMEZ''
Demirören, Başkan Ekinci'nin, ''Siz onay vermezseniz, bu transfer olmaz mı?'' şeklindeki sorusuna, ''Evet ben onay vermezsem, transfer işlemi gerçekleşmez'' cevabını verdi. Demirören, bu transfer işlerinin olduğu dönemde babasının bir ameliyat geçirdiğini bu nedenle yönetim kurullarına giremediğini söyledi.

Üye hakimin, ''Transfer komitesi, İbrahim Akın ile ilgili görüşünü bilmenize rağmen çaba mı sarf ettiler?'' diye sorduğu Demirören, ''Futbol hayatında teknik direktörünün isteklerinin değerlendirilmesi zorunludur'' dedi.

Demirören, ifade vermesinin ardından salondan çıkarken tutuklu sanık Aziz Yıldırım ile tokalaştı.

Yıldırım Demirören, tanık ifadesinin tamamlamasının ardından duruşma salonundan ayrıldı. Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci'nin odasının bulunduğu 3. kata çıktı. Duruşmaya ara verilmesinin artdından Başkan Ekinci de odasına gelerek Demirören'le görüştü. Yıldırım, görüşmenin ardından adliyeden ayrıldı. Bu arada, duruşmanın öğlene kadar olan bölümünde 14 tanık ifade verdi.

İLHAN CAVCAV İFADE VERDİ
Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, futbolda 'şike' davası kapsamında tanık olarak ifade verdi. Cavcav, "Gençlerbiriliği'nde onayım olmadan hiçbir hareket olamaz. Eğer şike varsa -ki kesinlikle yok. Şike olursa da benim bilgim dahilinde olur" dedi.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, doğum tarihini sorduğu İlhan Cavcav'dan 1935 cevabını alınca, "Genç görünüyorsun İlhan Bey" ifadesini kullandı. İlhan Cavcav'ın rahatsız olduğunu belirtmesi üzerine Başkan Ekinci, sandalye isteyip Cavcav'ın oturarak ifade vermesini söyledi.

NİHAT ÖZDEMİR'DE MEKTUP GELDİ
1978 yılından bu yana Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanlığı yaptığını söyleyen Cavcav, şike iddialarına açıklık getirdi. Cavcav, "Bütün kulüp başkanlarını yakinen tanırım. Aziz Yıldırım'ı ve Nihat Özdemir'i senelerdir tanırım. Maç oynanmadan 5-6 gün evvel bana Nihat Özdemir imzasıyla bir mektup geldi. Mektupta, 'Trabzonspor kulübünden size teşvik geldiği duyumları almaktayız. Böyle bir şey var mı?' diye yazıyordu. Ben 34 senedir kulüp başkanlığı yaptım, hayatımda böyle bir şey yapmadım. Benim olduğum yerde böyle bir şey olması mümkün değil. Nitekim en ufak bir olay olmadan ilk yarı 2-2 biten maçta ikinci yarıda yediğimiz gollerle maçı 4-2 kaybettik" diye konuştu.

"ŞİKE OLURSA BİLGİM DAHİLİNDE OLUR"
Gençlerbirliği'nde kendisi dışında anlaşma yapılamayacağını anlatan Cavcav, şike iddialarını cevapladı. Cavcav şöyle konuştu: "Kahve, çay içerlerse dahi haberim olur, benim onayım olmadan hiçbir hareket olamaz. Her şeye vakıfım, takımın her şeyiyle ilgilenen bir nefer gibi çalışırım. Eğer şike varsa ki bilgim kesinlikle yok. Şike olursa da benim bilgim dâhilinde olur. 34 yıllık başkanlığımda namusumla yemin ederim ki ne maç ayarladım ne maç sattım. Senede 5 antrenör değiştirdim takımım küme düşmesin diye. Bu antrenörlere 1 trilyon tazminat ödedik."

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin "Siz futbolcu getirip satmakla tanınıyorsunuz" sözü üzerine Cavcav, "Ben hasta olmama rağmen kendim ülke ülke gezerek futbolcu alırım. Bunları daha sonra satarım" dedi.

ORHAN ŞAM VE MUSTAFA PEKTEMEK TRANSFERLERİ
Üye hakimin, "Fenerbahçe'den Orhan Şam'ın transferine yönelik bir rica oldu mu?" sorusuna Cavcav şu cevabı verdi:

"Beşiktaş, hem Mustafa Pektemek hem de Orhan Şam'ı istedi. Bana 7 milyon euro verdiler. Fenerbahçe daha sonra devreye girdi. Onlar da 7 milyon Euro teklif ettiler. Beşiktaş'a 8 milyon Euro altına düşmedik. Serdar Adalı ile görüştük. Daha sonra Beşiktaş sadece Mustafa Pektemek'i istedi. Mustafa'yı 4 milyon Euro'ya Beşiktaş'a verdim. Orhan Şam için de Fenerbahçe'den 4 milyon Euro istedim. Ancak Nihat Özdemir yakın dostum olduğu için 500 bin Euro iskonto yaptım, 3.5 milyon Euroya Fenerbahçe'ye verdik."
Türkiye'de UEFA kriterlerine uyan tek kulüp Gençlerbirliği olduğunu savunan Cavcav, "Bizim bir okul takımımız var. Oyuncu yetiştirip satarak ayakta duran bir kulübüz. Allah büyük takımlara zeval vermesin onlar olmazsa biz ayakta duramayız" ifadelerini kullandı.

ÜLKEDEN KAÇACAK HALİM YOK; YALVARIYORUM
Duruşmada söz alan Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu "Hiçbir futbolcu ile şike görüşmesi yapmadım. Çok acı çekiyorum. Manevi bir tahribata uğramaktan endişe ediyorum. İster tüm malvarlığıma tedbir koyun, ister yurtdışı yasağı koyun, ister elektronik kelepçe takın. Tahliyemi talep ediyorum. Ülkeden kaçacak halim yok. Yalvarıyorum" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!