Sığınmacıya terörizm suçundan 10 yıl ceza!

Geçen yıl Macaristan-Sırbistan sınır kapısında polis ile sığınmacılar arasında çıkan arbede sonrası gözaltına alınan Suriyeli, terörizm suçundan dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sığınmacıya terörizm suçundan 10 yıl ceza!

Geçen yıl Eylül ayında Röszke-Horgos sınır kapısında polis ile  sığınmacılar arasında çıkan arbede dolayısıyla gözaltına alınan Suriyeli bir  kişi, ''arbedede yer alarak sınırı yasa dışı ihlal etmek ve devlet kurumunu  zorlamak amacıyla kişiye şiddet uygulayarak terör eylemi gerçekleştirmek''  suçundan dolayı 10 yıl hapse mahkum edildi.

Kararda, sanığın polislerden sınır kapısının iki saat içinde  açılmaması halinde polisler tarafından kurulan kordonu yıkmakla tehdit ettiği,  sınırda toplanan kalabalığa megafon ile seslendiği ve üç kez polislere bazı  şeyler attığı ve yasa dışı bir şekilde Macaristan'a girdiği belirtildi.

Aile fertlerini güvenli ve meşru bir şekilde götürmek istediğini bunda  başarılı olamayınca Macar sınırına geldiğini belirten Suriyeli ise sınır  kapısındaki arbedede yer almadığını, sadece aile üyelerine yardım etmeye  çalıştığını, terörist olmadığını ve Macar kanunlarını hiçbir zaman ihlal etmek  istemediğini söyledi.

Ömür boyu Macaristan'a giriş yasağı konulan Suriyeli, en erken  cezasının üçte ikilik süresini tamamladığı takdirde cezaevinden çıkabilecek.

Sanığın ellerinin ve ayaklarının kelepçeli bir şekilde mahkeme  salonuna getirilmesi dikkati çekti.

Geçen yıl 16 Eylül'de Macaristan-Sırbistan arasındaki Röszke-Horgos  sınır kapısında Macaristan'ın kapıları açması için yüzlerce sığınmacı kapıyı  zorlamış bunun üzerine Macar polisi ile sığınmacılar arasında arbede çıkmıştı.  Macar polisinin tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmesi üzerine  sığınmacılar da polise tahta parçaları, taş ve şişelerle karşılık vermişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!