Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sigara kullanım yaşı gittikçe düşüyor

Niğde Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Niğde'nin Çiftlik İlçesi'nde 'Tütün Ürünlerinin Zaraları' konulu eğitim düzenlendi

Sigara kullanım yaşı gittikçe düşüyor

Çiftlik Çok Programlı Lisesinde gerçekleştirilen eğitimde konuşan Niğde Halk Sağlığı Müdürü Bilgehan Öztürk ülkemizde sigara içmek yaygın bir alışkanlık ve önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.Öztürk, "Sağlımızın en büyük düşmanlarından biri olan bu alışkanlık gençlerimiz arasında gittikçe yaygınlaşmakta ve tercih edilmektedir. Nikotin şimdiye kadar bağımlılık yaptığı bilinen maddeler içinde etkisi en fazla olandır. Bu nedenle ne yazık ki, sigara kullanmayı deneyen her iki gençten biri, sigara kullanmaya devam etmektedir. Ülkemizde sigara kullananların önemli bir kısmının sigaraya 20 yaşından önce başladığı görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sigara içenlerin yaş ortalamasının giderek düştüğünü göstermektedir. Bunun yanında sigara içmenin getireceği sağlık sorunları adolesan ve gençler tarafından yeterince algılanmamakta ve önemsenmemektedir. Sigara kullanımının başlamasıyla birlikte sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkisi fark edilmeyebilir. Ancak genç insanlar da, sigara içmenin neden olduğu sağlık risklerinin dışında değildirler. Sigara içiminin yıkıcı etkileri yaşamın ileriki dönemlerinde ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır." dedi.

Gençleri sigaradan uzak tutmak için herkese çok önemli görevlerin düştüğünü dile getiren Öztürk, "En başta biz yetişkinler olarak gençlere davranışlarımızla model olmak mecburiyetindeyiz. Ayrıca gençler için önemli olan eğiticiler ve lider konumundaki kişilerin de gençleri sigara kullanmalarını özendirecek tutum ve davranış içinde olmamaları çok önemlidir.
Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak halk eğitimine çok önem vermekte ve okullardaki öğrenci eğitim programları ile gençlerimizi sigardan uzak tutmaya çalışmaktayız. Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program ve Kanser Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından tüm okullara yönelik eğitim programı hazırlanmış ve eğitimler verilmektedir." diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!