Sıfır otomobil fiyatlarında korkunç artış!

Dövizde yaşanan fahiş yükseliş sıfır otomobil fiyatlarını da uçurdu! Araç fiyatlarında minimum 40-50 bin bandında artış yaşandı.

Sıfır otomobil fiyatlarında korkunç artış!

Zaten kolay değildi ama sıfır otomobil almak artık çok ama çok daha zor olacak. 

Dolar ve Euro'nun TL karşısındaki hızlı değer artışını otomobil firmaları binek araç fiyatlarına bir bir yansıtmaya başladı. 

Dünyanın en köklü otomotiv şirketlerinden Renault, Türkiye'deki binek otomobil fiyatlarını güncelledi. Zamlı fiyatlara sosyal medyada çok sayıda tepki gelmeye başladı. En ucuz sıfır Renault otomobili minimum 97.900 TL olarak etiketlendirildi.

Uluslararası ticari savaş, ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik yaptırımlar gibi pek çok etmenden kaynaklanan zamlara bir yenisi de Renault'tan geldi. Firma, Türkiye'deki binek otomobil fiyatlarını yukarı çekti. Otomobil forumlarında yankı uyandıran söz konusu fiyat listesi, tüketicileri sıfır otomobil almaktan caydırabilir. 

Renault, binek otomobillerin geneline zam yapmakla kalmayıp, hurda araç teşviki için uygulanan ÖTV indirimli fiyatlara da zam yaptı. Daha önce hiç araba kullanmamış ya da 16 yaşından daha eski arabası olmayan kişiler de hurda araç teşvikinden faydalansalar bile fiyatlar yine cep yakıyor. 

Otomotiv Distribütörleri Derneği, Ağustos 2018 raporunda, Ağustos 2017'ye kıyasla binek otomobil satışlarının %50'den daha fazla azaldığını açıklamıştı. Renault gibi ülkemizde faaliyet gösteren firmaların zamları, potansiyel alıcı sayısını da düşüşe geçirdi. 

TOYOTA DA ZAMLADI!

Zam dalgasına Toyota da katıldı. Artık 100 bin liranın altına Corolla yok. 

Geçtiğimiz mayıs ayında Corolla'nın 1.6 Advance Multidrive S modeli 105.800 liste fiyatına sahipti. Aynı araç bugünse 139,450 liralık liste fiyatına sahip! 

Benzer artışları diğer markalarda da görmek mümkün.

Seat'ın gençler tarafından çok tutulan modeli Leon, yine geçtiğimiz mayıs ayında 120.500 liraya alınabilirken, kampanyalı liste fiyatı bugün itibariyle 171.500 TL!

MANUEL OPEL CORSA 119.900 LİRA!

Opel'in Türkiye'deki başlangıç modeli olan b sınıfı Opel Corsa'nın manuel versiyonunun 119.900 liraya tırmanması aslında söze çok da fazla gerek bırakmıyor...

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!