Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sıcakta araç kullananlar dikkat!

Uzun süreli yolculuklarda sürücüler neler yapmalı? İşte öneriler...

Sıcakta araç kullananlar dikkat!

Havalar ısındı, uzun tatil seyahatleri başladı. Şehirler arası yollarda yoğunluk arttı. Bunaltıcı sıcakların etkisiyle yaz aylarında trafik kazası oranlarında da normal dönemlere göre yüzde 30 artış var.

Uzun süreli araç kullanımı yorgunluğun artmasına ve konsantrasyon eksikliğine sebep oluyor. Bu açıdan trafik kazalarının arttığı şu günlerde tatile çıkacak sürücülerin uyacağı kurallar hayati önem taşıyor.

2 SAATTE BİR MOLA

Sıcak havalardan etkilenmemek için yola sabah erken saatlerde çıkılması ve her iki saatte bir 15 dakikalık mola verilmesi öneriliyor.

Adana Emniyet Müdür Yardımcısı Zülfikar Sökmen de klimayla ilgili olarak şu uyarıyı yaptı:

"Klimayı kullanırken sürekli göğsümüze gelecek şekilde değil, camlara verecek şekilde, her yarım saatte bir arabanın içersinde havalandıracak şekilde kullanmalısınız. Biliyorsunuz ticari araçlarda 24 saatlik zaman dilimi içerisinde en fazla 9 saat araç kullanabiliriz."

Sürüş hakimiyeti için ayakkabı çok önemli.

Adana Emniyet Müdür Yardımcısı Sökmen, bu konuda ise "Terlikti, sandaletti pedalleri düzgün kontrol edemeyecek şekilde ayakkabılarımız olursa kontrolümüzü tam sağlayamayız. Arabanın içerisine yaz olması sebebiyle kendimizi engelleyecek, görüşümüzü azaltacak unsurların olmaması gerekiyor" diye konuştu.

Yolculuk boyunca bol su tüketmek ve ağır yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!