Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sıcak havaların psikolojimiz üzerinde etkileri

Tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, dikkat eksikliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Sıcak havaların psikolojimiz üzerinde etkileri

Küresel ısınmayla birlikte tüm dünyada ve Türkiye'de her geçen yıl artan sıcaklık ortalaması ile nemin yükselişi beden üzerinde halsizlik, kalp çarpıntısı, ateş basması, yüksek tansiyon gibi istenmeyen sorunlara neden olmasının yanı sıra, psikolojimizi de yakından etkiliyor. Sıcak havalar ve yüksek nem kişilerin psikolojisi üzerinde tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, dikkat eksikliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Değişim Psikoloji ve Terapi Merkezi'nden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Termal stres, psikolojik sorunları olan kişileri daha çok etkiliyor
Yoğun iş temposu ve rutin hayat koşturmacası gibi faktörlerin doğrudan etkilemesi sonucuyla oluşan stres, bunaltıcı sıcakların ve yüksek nem ile etkisini arttırıyor. Termal stres olarak adlandırılan bu durum, yaz aylarında kişilerin psikolojisi üzerinde önemli değişimlere neden oluyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen; yoğun zihinsel yorgunluk, kolay yorulma, çabuk sinirlenme, baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren termal stres ile ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade ediyor: "Sıcak havaların psikolojimizi etkilemesi sonucu ortaya çıkan termal stres; özellikle de anksiyete, bipolar bozukluk, depresyon gibi psikolojik kökenli sorunlar yaşayan kişileri daha fazla etkisi altına alıyor. Söz konusu kişiler; psikiyatrik tedavilerini ve ilaçlarını aksatmadıkları takdirde termal stresten en az ölçüde etkileneceklerdir. Hiçbir psikolojik sorunu olmayan kişileri de etkisi altına alan bu yoğun stres durumu; sosyal hayatı canlı tutmak amacıyla sosyal aktivitelerde bulunmak, sıvı kaybının neden olduğu bedensel ve zihinsel yorgunluk için bol su içmek, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmak gibi konulara öncelik vererek hayatımızdan uzak tutmamız mümkündür."

Termal stresin neden olduğu tahammülsüzlük yazın uykuları kaçırıyor
Uyku kalitesinin yaz sıcaklarıyla birlikte düşmesiyle termal stresin etkisini arttırdığını ifade eden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: "Uykuya dalamamak, kişinin ertesi günkü enerjisini ve psikolojik durumunu olumsuz yönde etkilemekte, zihinsel yorgunluk ve tahammülsüz duygu durumlarını da beraberinde getirmektedir. Vücudun dinlenebilmesi ve uykudan en yüksek verimi alabilmesi için, yükselen beden ısısını azaltmaya çalışmak gerekir. Bu anlamda yatmadan önce alınacak bir duş, uyku öncesi aşırı efor sarf etmekten kaçınmak faydalı olacaktır. Oda sıcaklığının yatmadan önce klima ve benzeri cihazlarla düşürülmeye çalışılması, uyku için ışık almayan bir oda tercih etmek, yatmadan önce atıştırmamak ve akşam yemeklerinde hafif yiyecekler yemek de yaz sıcaklarının neden olduğu uyku sorunlarını giderme konusunda oldukça önemlidir."

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen'in de belirttiği gibi, yaz sıcaklarının başrol oyuncusu olduğu termal stres kişilerin psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Özellikle de psikolojik kökenli sorunları olan kişileri daha çok etkileyen bu durum, dikkate alınacak bazı önerilerle hayatımızdan uzak tutulabilmektedir. Mevcut durumla baş edilemediğinde, bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!