Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sıcak hava ve yüksek neme dikkat uyarısı

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr.Murat Özdemir, yüksek sıcaklık ve artan nem oranının özellikle diyabet, kalp ve akciğer hastaları için tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

Sıcak hava ve yüksek neme dikkat uyarısıAntalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr.Murat Özdemir, yaptığı açıklamada, yaz süresince diyabet hastalarının düzenli şeker ölçümü yapmalarını, bol su ve şekersiz sıvı tüketmelerini, düşük kalorili gıdaları tercih etmelerini önerdi, ayak yaralarının önlenmesi için kumda denizde dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Özdemir, artan sıcaklık ve nem oranıyla birlikte su ve mineral kaybının fazla olacağı, bunun yeterli sıvı takviyesi yapılmazsa pıhtılaşma ve kalp krizi riskini artıracağı, kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtti. Özdemir; damar duvarının genişlemesi ve sıvı kaybı sonucunda tansiyon düşmesi, kalp ritminin normalin üstüne çıkması gibi tablolar oluşabileceğinden, günde en az 2-2,5 litre sıvı alınması, gazlı içecekler yerine su, ayran, limonata, meyve suları gibi mineralli içeceklerin tercih edilmesini önerdi.

Zorunlu olmadıkça diyabet, kronik kalp ve akciğer hastalarının bu havalarda dışarı çıkmaması, zorunlu olduğunda 10:00-16:00 saatleri dışındaki zamanda dışarıda olmayı tercih etmeleri gerektiğini belirten Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr.Murat Özdemir, Türkiye'de yaklaşık 4 milyon astım hastası olduğunu kaydetti. Özdemir, astım ataklarının akciğerlere ulaşan sıcak hava ve yüksek nem oranlarıyla tetiklenebileceğini, bu zamanlarda düzenli kontrol ve ilaç tedavilerinin hayati önemi olduğu ve ihmal edilmemesi gerektiğini, solunum sıkıntısı, öksürük ve balgamda artış gibi durumlarda sağlık birimlerine başvurulması uyarısını yaptı.

Özdemir, özellikle çocuk ve yaşlıların yeterli sıvı takviyesi almasının direkt olarak güneşe maruz kalmamaları için geniş çeperli koruyucu şapka, güneş gözlüğü, koruyucu krem kullanıp sık sık ılık suyla duş almalarının, dışarı çıkarken açık renkli, bol ince kumaştan kıyafetler giymelerinin önemli olduğunu söyledi.

Yüksek sıcaklık ve nem durumunda ağır yağlı baharatlı yemeklerinde uyarıcı etkileriyle kalp hastalığını tetikleyeceği, kalp krizine yol açabileceği ve tercih edilmemesi gerektiğini belirten Özdemir, hafif yemekler, sebze ve meyveye yer verilmesini istedi. Sağlık için alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirten Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr.Murat Özdemir, klimaların temizliklerinin düzenli yapılmasının enfeksiyon kaynağı riskini azaltacağını hatırlattı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!