Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sıcak hava uyarısı

Salihli Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ufuk Berberoğlu, Hava sıcaklılıklarının artması nedeniyle uyarılarda bulundu.

Sıcak hava uyarısı


Son günlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bir açıklama yapan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Berberoğlu, "Hava sıcaklığındaki artış, gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan başka, mevcut sağlık sorunlarını (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları ve nefes darlığı gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren kronik hastalıklar) daha da kötüleştirebilmektedir. Çocuklar, yaşlılar, hamileler, aşırı kilolular, açıkta çalışanlar ve yukarıda sayılan kronik hastalıkları olanlar, riskli grupları oluşturmaktadır. Bu kişilerin, öncelikli olarak daha dikkatli davranmaları gerekmektedir" dedi.
Bununla ilgili ne gibi önlem alınması gerektiğini sıralayan Dr. Berberoğlu, şunları kaydetti: "Sıvı dengesini sağlamak için en az 2-2.5 litre (10-12 bardak) su, ayran, meyve suyu, bitki çayı gibi sıvılar alınmalıdır. Alkol ve gazlı içecekleri almaktan kaçınılmalıdır. Günün en sıcak saatlerinde olan 11.00-16.00 saatleri arasında, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Genellikle açık renkli, pamuklu ve vücudu sarmayan bol giysiler giyilmelidir. Geniş kenarlı şapka ve ultraviyole ışınlarından koruyan gözlük kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bol sebze-meyve tüketilmeli, yağlı besinler ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Mümkünse sık sık ılık duş almalı, değilse ayaklar, eller yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir. Klima ve vantilatör gibi araçların havası, doğrudan üzerimize gelmemelidir. Klimanın olduğu ortamlarda sigara içilmesinin sinüzit, bronşit ve zatürre oluşmasına zemin hazırladığı unutulmamalı."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!