Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Siber Kalkan açıldı!

BTK ve internet servis sağlayıcıları ortak tatbikat yaptı

Siber Kalkan açıldı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 8-29 Mayıs tarihleri arasında 12 internet servis sağlayıcının katılımıyla gerçekleştirilen Siber Kalkan Tatbikatında, gerekli önlemlerin alınması ve süreçlerin doğru yürütülmesi durumunda saldırıların büyük ölçüde önlenebildiği sonucuna varıldı.

Siber saldırılara karşı önlem alınması amacıyla 8-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ''Siber Kalkan Tatbikatı 2012'' programının son günü dolayısıyla yapılan panellerde, tatbikata katılan internet servis sağlayıcılarının deneyimleri ve tatbikatın sonuçları değerlendirildi.

2010 YILINDA DÜNYADA 3 MİLYAR SALDIRI GERÇEKLEŞTİ, 2011'DE RAKAM 5.5 MİLYARA ÇIKTI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünyada 2010 yılında 3 milyar, 2011'de 5,5 milyar siber saldırı gerçekleştiğini belirterek, ''Eskiden 'boş ver yalan dünya' diyorduk, şimdi 'boş ver sanal dünya' diyemiyoruz. Çünkü sanal dünyada yapılacak saldırı, atak, tüm hayatımızı bozuyor. Birey olarak değil, ülke olarak da ciddi sorunlar yaşayabiliyoruz. Bırakın ülkeyi, dünya güvenliği de tehdit altında'' dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından JW Marriott Otel'de düzenlenen Siber Kalkan Tatbikatı 2012 programının açılış konuşmasını yapan Bakan Yıldırım, bugün bilişim ürünlerinin ve sektörünün hizmetlerini kullanmadan günlük hayatın yaşanamadığını belirtti.

İnsan hayatına giren teknolojinin ailenin bir parçası haline geldiğini ifade eden Yıldırım, dünyada 2,5 milyar insanın her gün internetten alışveriş, görüşme gibi işlemleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Uluslararası bir araç olan internet üzerinden yapılacak her türlü iş ve işlemlerin uluslararası düzeyde takibinin şart olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Siber Kalkan Tatbikatı'nın 12 büyük servis sağlayıcısıyla gerçekleştirilmesi, iyi bir gelişme. Demek ki bu iş, ciddiye alınıyor. Bu işin sonuçları, bilişim altyapımız bakımından, bilişim altyapılarımızın güvenliğinin sağlanması bakımından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor'' dedi.

Nükleer füzeler, bankacılık sistemi, nüfus bilgilerinin elde edilmesi, savunmaya yönelik altyapının felç edilmesi gibi konuların geçmiş dönemlerdeki fiziki savaşlardan çok daha büyük tahribatlar yapacak kapasiteye ulaştığını ifade eden Yıldırım, ''Bunu yapmak için büyük masraflara, çok büyük ordulara, silah ve mühimmata ihtiyaç göstermiyor. Basit bir yazılımla bütün sistemleri, her şeyi allak bullak edebilirsiniz. Yapılan bir çalışmaya göre, 2010 yılında dünyada 3 milyar saldırı gerçekleşti. 2011'de bu sayı 5,5 milyara çıkmış'' diye konuştu.

''Bütün altyapıların, tesislerin, durumun vahametinin gittikçe ciddi hale geldiğini'' belirten Yıldırım, ''Eskiden 'boş ver yalan dünya' diyorduk, şimdi 'boş ver sanal dünya' diyemiyoruz. Çünkü sanal dünyada yapılacak saldırı, atak, tüm hayatımızı bozuyor. Birey olarak değil, ülke olarak da ciddi sorunlar yaşayabiliyoruz. Bırakın ülkeyi, dünya güvenliği de tehdit altında. O yüzden uluslararası işbirliği çok önemlidir. Bunun yanında ulusal düzeyde mutlaka farkındalık oluşturmakla beraber etkin koruyucu tedbirleri almak mecburiyetindeyiz'' dedi.

Siber saldırılara karşı vatandaşların yapması gerekenleri anlatan Yıldırım, BTK'nın internet servis sağlayıcıların saldırılara hazır hale gelmesi için çalışmalar yaptığını söyledi.

''Su uyur düşman uyumaz'' sözünün eski kaldığını, saldırganlar için 24 saatin gündüz olduğunu ifade eden Yıldırım, ülkeleri çökerten tehlikeye karşı herkesin uyanık olmasını istedi.

Kurumsal işbirliğinin gelişmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldırım, internet altyapısının emniyetli hale getirilmesi için hizmet sağlayıcıların yakın işbirliği halinde çalışmaları gerektiğini bildirdi.

Ordu ve asker olarak yapılan saldırıların artık el değmeden yapıldığını anlatan Yıldırım, ''Eskiden para 'el kiri' diyorduk. Bilişim, el kirini ortadan kaldırdı. El kirinden kurtardık ama elin tehdidinden kurtaramıyoruz. Şimdi bu tehdidi bertaraf etmenin çaresini bulmamız lazım. Bunun için gayret göstermemiz lazım. Bütün çalışmalar bu amaca yöneliktir'' diye konuştu.

"ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİYLE SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KORUYUCU ORTAM YARATILABİLİR"
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Telekomünikasyon Geliştirme Bürosu Başkan Yardımcısı Dr. Yury G. Grin de uluslararası işbirliği yapıldığında siber saldırılara karşı sürdürülebilir ve koruyucu ortam yaratılabileceğini belirtti.

Doğru yönetimle korumanın gerçekleştirileceğini ifade eden Grin, uluslararası düzeyde prensip oluşturulması için uluslararası çabaların gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!