SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER

Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Eroğlu, medyanın da gündeminde olan SGK'lıya özel sağlık kuruluşlarında tedavi yolunu açan sağlık tebliği ile ilgili net açıklamalarda bulundu.

SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER

Mesut DEMİR-Pınar TURAN/BURSADABUGUN.COM


Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Eroğlu, Bursada Bugün'e önemli açıklamalar yaptı.

HALK YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR
Sağlık  uygulama tebliğinin her yıl SGK ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlendiğini belirten Eroğlu,  "Türk diş hekimleri birliğinin muayenelerden hizmet alımıyla ilgili bir çalışması var ama bu ne yazık ki uzun zamandır hayata geçirilemedi. Bu konu etrafında çok fazla spekülasyon yapılıyor. Hükümet tarafından da yanlış bilgilendirme söz konusu. Hizmet alımıyla ilgili hükümetle görüşmeler yapıyoruz. Ama ne yazık ki son aşamaya gelindiğinde yeterli kaynak olmadığı gerekçesiyle proje rafa kaldırılıyor. Ama topluma bunu anlatmak çok mümkün olmuyor. Hastalarımız sanki hemen yarın olabilecekmiş gibi çalışan diş hekimlerimizi tacize varan beklentilerini dile getiriyorlar. Biz bunu basın açıklamalarıyla düzeltmeye çalışıyoruz, ama hükümetin uygulamaları kadar basında yer alamadığı için bu beklenti sürüp gidiyor. Muayenede hizmet veren meslektaşlarımız ise hastaların taleplerini ertelemesi nedeniyle zor durumda kalıyor" dedi.

O İFADELER YANLIŞ
9 Kasım cuma günü yapılan sağlık uygulama tebliğinde yeni bir gelişme olmadığını dile getiren Başkan Eroğlu, "Düzenlemede bir değişiklik söz konusu oldu. O da ortodontist sevkleriyle ilgili. Daha önce ağız diş sağlığı merkezlerinde çalışan herhangi bir diş hekiminin sevkiyle özelde ortodonti tedavisi yapılabilirken şimdi üçlü bir kurulun sevkiyle ortodonti tedavisi yapılması söz konusu. Tüm diş tedavilerinin halk tarafından muayenelere giderek alınması gibi ifadeler tümüyle yanlış" diye konuştu.


2O BİN DİŞ HEKİMİ DE OLSA İHTİYACI KARŞILAMAZ
Tüm  Türkiye'de 2007'den sonra kamuda çalışan diş hekimi sayısında ciddi bir artış olduğunu kaydeden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;
"Kamuda çalışan hekim sayısı 4 binden 7 bine kadar çıkarıldı.  Sanırım 2014-2015 sonuna kadar bu rakam 10 bine ulaşacak ama toplumun ihtiyacına baktığınızda kamuda 20 bin diş hekimi de çalıştırsanız toplumun ihtiyaçlarını kamuda çözmeniz mümkün değil. Türkiyede bütün nüfusun diş eti sorunu var, diş hekimine gitme oranı çok düşük. Avrupa'da yılda 4-5 kez iken bu rakam bizde son 4 yılda 0,7den 0,9'a çıktı yani yılda bir başvuru bile yok. Son bir yılda diş hekimlerine gidenlerin sayısı nüfusun yüzde 48'si hayatı boyunca diş hekimine gitmeyenlerin oranı yüzde 12,5 gibi bir rakam. Türkiyede yıllık diş macunu kullanımı 70 gramdır Avrupa'da ise bu rakam 500 gramdır. Diş fırçasının 3 ayda bir değişmesi gerekirden Türkiye'de bu rakam yılda biri bile bulmaz. yani diş sağlığına ilişkin alışkanlıklarımızda da ciddi bir sorun var."

KAMUDA HİZMET SINIRLI
Bursa'da kamu kuruluşlarında çalışan diş hekimi sayısının 215, serbest çalışan ise 680 olduğunu dile getiren Eroğlu, "Kamuda hizmet ne kadar sınırlı ortada, talepte çok olunca kamuda bir yığılma var. Hizmet alamama durumu var, randevu alamama durumu var, ama serbest çalışan diş hekimlerinde de ciddi bir işsizlik sorunu var. Diş hekimlerinin yoğun çalışma karşılığında emeklerinin karşılığını alamıyor" şeklinde konuştu.


BURSA'YA DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ AÇILMASIN
Diş hekimliği eğitimin uzun ve maliyetli bir eğitim olduğunu vurgulayan Eroğlu, böyle zor bir eğitimin sonrasında diş hekimlerinin bu zor koşullarda çalışmasının diş hekimlerinin kaderi olmaması gerektiğini belirterek, "Bursa'da bir diş hekimliği fakültesi açılmasını istemiyoruz şöyle ki Türkiye'de 2002'de 17 diş hekimliği fakültesi vardı şimdi bu rakam 45'e ulaştı aynı zamanda öğrenci kontenjanlarında ciddi bir artış var bundan şundan ciddi bir kaygı duyuyoruz diş hekimlerinde doktorlar gibi mecburi hizmet kamuya geçme şansları yok.  Ya serbest çalışacaksınız ya da kamuya başvurup sıra bekleyeceksiniz yada birilerinin yanında düşük ücretli çalışacaksınız her yıl yaklaşık 1900 diş  hekimi mezun oluyor ama birkaç yıl içinde bu rakam 3000lere ulaşacak ve o zaman olacak şeyleri düşünmek bile istemiyoruz bunun sonucunda işsiz diş hekimleri sayısında ciddi bir artış olacak" dedi.

DİŞ HEKİMLİĞİ HER GÜN DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR
"Son 7-8 yıl içerisinde muayene hekimliğinde muayene kapanma oranı artıyor" diyen Eroğlu,  "Diş hekimlerinin yüzde sekseni muayene hekimliği yapıyor. Kamuda çalışma oranı çok düşüktü ama şuan bu oran tam tersine dönüştü. Diş hekimlerin yarısı hastane, poliklinik yada kamuda sözleşmeli çalışıyor. Ücretli çalışan meslektaşlarımızın özlük haklarında ciddi sorunlar var. Mesleğimizde ciddi bir kötüye gidiş söz konusudur" diye konuştu.

MESLEKİ SAYGINLIĞIMIZ AZALDI
Hekim emeğinin değersizleşmesi ve mesleki saygınlığının ciddi oranda azaldığının altını çizen Eroğlu, "Hükümetin hekimlere karşı saygısızca tutumu toplumda da sağlık sisteminden kaynaklanan bütün sorunları hekime yöneltmeye sevk etti. Bunun sonucu nisan ayında bir meslektaşımız öldürüldü bundan ötesi yok. Genç bir kızımız çok üzgünüz elbette diş hastanesinde hiçbir işlem yapılmamış olmasına rağmen diş hastanesi suçlu ilan edildi otopsi raporun da belli olmuş kızımızın ve bir bağırsak enfeksiyonundan söz ediliyor yani hiçbir ilgisi yok onunla. Her mesleğin kendi etiğine sahip çıkması gerekiyor.Çalışanlar olarak birbirimizin haklarına saygı duymamız gerekiyor. Sistemden kaynaklanan yanlış uygulamaların sorumluluğunu da hekimlere yükleyemeyiz" dedi.


BEMBEYAZ GÜLÜMSE NİLÜFER
Bursa diş hekimleri odası olarak Nilüfer Belediyesi'yle ortaklaşa "Bembeyaz gülümse Nilüfer" projesini hayata geçireceklerini müjdeleyen Eroğlu, toplumun ağız bakımı, diş fırçalama yönteminin genel sağlıklarının önemli bir parçası olduğunu, bu çalışmaların en büyük sorumluluklarından biri olduğunu söyledi.

6 AYDA BİR DİŞ HEKİMİNE GİDİLMESİ ŞART
Başkan Eroğlu, "Teknoloji ve uygarlık geliştikçe toplumumuzun beslenme biçimimizde olumsuz etkilendi. Bu da ağız ve diş sağlığımızın olumsuz etkilenmesine neden oldu. Biz günde en az 2 kez diş fırçalamayı öneriyoruz. Sigara, asitli içecekler diş etlerini olumsuz etkileyen ürünler. Bunlardan olabildiğince uzak durulması gerekiyor. En önemlisi 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi gerekiyor" dedi.

SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER SGK'lıya diş muayenesinde kötü haber - ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014