Sezonun ilk balıkları istavrit ve palamut

İstanbul'da balıkçılar, sezonu İstanbul'da istavrit ve palamutla açtı.

Sezonun ilk balıkları istavrit ve palamut

İstanbullu balıkçılar sezona istavrit ve palamut ile başladı. Av yasağının sona ermesiyle "Vira Bismillah" diyerek denize açılan gırgır teknelerindeki balıkçılar, karaya yüzleri gülerek döndü.

Kumkapı Su Ürünleri Hali balıkçı barınağından halat çözerek, gece yarısına doğru Marmara Denizi'ne açılan balıkçılar, av yasağının bitmesiyle ağlarını sulara bıraktı.

Gece yarısına bir saat kala, "Vira Bismillah" diyerek, 25 tayfasıyla, 30 metre boyundaki teknesiyle Kumkapı'dan denize açılan Kaptan Hayri Karakaya hazırlıklarını tamamladı. Gece saat 24.00'te yasağın kalkmasıyla Karakaya Kardeşler teknesi yılın ilk avı için "Mola Bismillah" diyerek ağlarını, Yeşilköy açıklarında Marmara Denizi'ne bıraktı.

Bir saat süren çalışmanın ardından 800 metre uzunluğundaki ağ toplanarak, balıklar "Bocirik" olarak adlandırılan kısımda toplandı. İlk seferde bin 400 kilogram istavrit ve 4 kasa palamut avlandı.

Kaptan Karakaya, "2013 yılının ilk balığını tuttuk. Bu miktar ilk sefer için iyi. İstavrit ve palamut avlandı. İlk av için balığın miktarı ve boyutu iyi, bu sene İnşallah daha da bereketli olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Avın ardından Kumkapı Su Ürünleri Hali'ne geri dönen Karakaya Kardeşler teknesi iskelede, sezonun ilk balığını bekleyen toptancılar tarafından meraklı gözlerle karşılandı.

Balıklar teknede kasalara aktarılıp uzun süre taze kalabilmesi için üzerine buz konuldu. Elden ele karaya indirilen yaklaşık 70 kasa istavrit, toptancıların yaptığı açık arttırma ile mezat alanına ulaşmadan iskelede tezgahta satış yapan balıkçılara satıldı. Hayri kaptanın tutuğu istavritlerin kasası 125 liradan alıcı buldu.

Kumkapı Su Ürünleri Hali mezat alanına, İstanbul'da tutulan ilk balıklar sabahın erken saatlerinde gelmeye başladı. İlk avda İstanbullu balıkçıların ağlarına istavrit ve palamut takıldı. İstavritin kasası 90 ile 125 lira arasındaki fiyatlardan alıcı bulurken palamutun çifti 30 liradan satıldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!