Şeyh Salah'ın gözaltı süresi yeniden uzatıldı

İsrail Yüksek Mahkemesi, 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah'ın gözaltı süresinin, Hayfa Sulh Ceza Mahkmesi'nin gözaltı dosyasını gözden geçirmesi için 30 Mayıs'a kadar uzatılmasına karar verdi.

Şeyh Salah'ın gözaltı süresi yeniden uzatıldı

Şeyh Salah'ın avukatlarından Halid Zabarka, "İsrail Yüksek Mahkemesi, 9 aydır gözaltında tutulan Şeyh Salah'a  Başsavcılığın 3 ay ek gözaltı süresi talebini değerlendirmek üzere bugün  toplandı. Yüksek Mahkeme, Şeyh Salah'ın gözaltı süresinin Sulh Ceza Mahkemesi'nin  30 Mayıs'ta yapacağı oturuma kadar uzatılmasına karar verdi." dedi.

Zabarka, 30 Mayıs'ta yapılacak oturumda Şeyh Salah ile ilgili  durumunun netleşeceğini belirterek, Şeyh Salah'ı savunma heyeti veya İsrail  savcılığının çıkacak sonuca itiraz edebileceğini söyledi.

Hayfa Merkezi Mahkemesi, İsrail Başsavcılığının itirazı üzerine 1948  Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Salah hakkında daha önce Hayfa Sulh Ceza  Mahkemesi tarafından verilen "şartlı tahliye" kararını 29 Mart'ta iptal  etmişti.

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, İsrail polisinin  15 Ağustos 2017 Salı günü sabaha karşı Ummul Fehm'deki evine düzenlediği baskınla  gözaltına alınmıştı. İsrail polisi, Salah'ın "kışkırtıcılık yaptığı ve yasa dışı  bir derneğin faaliyetlerini desteklediği" iddiasıyla gözaltına alındığını  açıklamıştı.

İsrail yönetimi, 1948 Filistin İslami Hareketi'ni Kasım 2015'te  Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te işgal karşıtı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle  "terör örgütü" ilan ederek yasaklamıştı.

Daha önce de birçok kez hapis yatan Şeyh Salah son olarak 9 ay  cezaevinde kaldıktan sonra 17 Ocak 2017'de serbest bırakılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!