Sepet örerek 7 çocuk büyüttü

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde sepetçilik mesleğinin son temsilcisi Aslan Budak, 52 yıldır sepet örerek geçimini sağlıyor.

Sepet örerek 7 çocuk büyüttü

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Melikli Mahallesi'nde, babasından 10 yaşındayken öğrendiği mesleğini yarım asrı aşkındır sürdüren 62 yaşındaki Aslan Budak, söğüt ağaçlarından çıkardığı kabuklarla sepet örerek geçimini sağlıyor.

Budak, yaptığı açıklamada, eskiden revaçta olan sepet üreticiliğinin günümüzde yok denecek kadar azaldığını söyledi.

Tek geçim kaynağının sepet örücülüğü olduğunu ifade eden Budak, baba mesleğini severek yaptığını dile getirdi.

Budak, "Sabah erken saatlerde söğüt ağaçlarının bulunduğu dere ve akarsu kenarlarına gidiyorum. Ağaçlardan kabukları soyuyorum. Daha sonra onları bıçakla örmeye hazır hale getiriyorum. Kabukların kurumadan örülmesi lazım. Kuru olduğu zaman örülmeden kırılır." diye konuştu.

"Çocuklarımı okuttum"

İki günde bir tane sepet ürettiğini anlatan Budak, sepetlerin köy yaşamında yaygın kullanıldığını, şehre göçle birlikte örgü sepetlere talebin de azaldığını söyledi.

Eskiden taleplere yetişemezken şimdi mesleğin bitme noktasına geldiğini ifade eden Budak, "7 çocuğumu da sepet örerek büyüttüm. İlçede sepet ören çok kişi vardı, şimdi bir tek ben kaldım. Benim de artık gücüm yetmiyor. Ben de bırakmak üzereyim. Çocuklarımı okuttum. Bu işi aralarında yapan yok, bir tek ben yapıyorum ama artık benim de gözüm almıyor." diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!