Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sen misin Putin'e başkaldıran!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in istifa etmesi için izinsiz gösteri düzenleyen muhalif liderlerin hepsi, Moskova'daki eylemler başlamadan polis tarafından apar topar gözaltına alındı...

Sen misin Putin'e başkaldıran!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'nın merkezinde -15 derece soğukta görevi bırakması için düzenlenen muhalif gösteriyi darmadağın etti. Rusya'nın başkenti Moskova'da, geçen yıl etkili olan muhalif gösterilerin birinci yıldönümü dolayısıyla Sergey Udaltsov, Aleksey Navalny, İlya Yaşin ve Ksenia Sobçak'tan oluşan parlamento dışı muhalif liderlerin organize ettiği gösteri ilk olarak Moskova Belediyesi'nin engeline takıldı. Belediye İç İstihbarat Servisi FSB'nin binasının da bulunduğu Lubyanka Meydanı'nda yapılacak gösteriye izin vermedi.

Muhalifler izinsiz de olsa meydanda toplanacaklarını ilan etti. Polis dün sabah saatlerinden itibaren meydanda çok geniş güvenlik önlemleri aldı. Tüm binaların önüne barikatlar kuruldu, giriş ve çıkışlar kapatıldı. Yoğun önlemlere rağmen 700 kadar kişi ellerinde beyaz güllerle toplandı. Polis ilk olarak muhalif lider Udaltsov'u, İlyinski Park'ta onlarca taraftarı ile birlikte toplanmaya çalışırken gözaltına aldı. Siyah gözlükleri ile parka gelen Udaltsov'u basın mensupları çevreledi. Polisin gözaltına aldığı Udaltsov, "Rusya özgür olacak" sloganı attı. Ardından Putin karşıtları arasındaki en karizmatik lider olan Aleksey Navalny kalabalığın arasından alınarak polis aracına konuldu. Önceki gün kardeşi ile birlikte 1.8 milyon dolar dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla hakkında 10 yıl hapis istemiyle dava açılan Navalny, "İyice saçmalamaya başladı. Kalabalığın arasında beni çekip aldılar" diye konuştu.

 

Üçüncü isim ise Rusya'nın Paris Hilton'u olarak bilinen Sobçak oldu. Demir parmaklıklı polis aracına konulan Sobçak, gözaltına alınma anını fotoğraflayıp Twitter hesabına koydu. Altına da "Çok tehlikeli bir suçluya benziyorum" yorumunu yaptı. İlya Yaşin'in de gözaltına alınmasıyla "Özgürlük Yürüyüşü" adı verilen muhalif gösteri lidersiz kaldı. Meydana toplanan 2.000 kadar eylemci, 13 yıldır iktidarda olan Putin'i istifaya çağırdı. Eylemciler ayrıca yasalar çerçevesinde gösteri yapmalarına izin verilmemesini eleştirdi ve ifade özgürlüğü için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Moskova polisi ise Lubyanskaya Meydanı'nda 500 civarında kişinin toplandığını, bunların önemli bir kısmının gazeteci ve blogger olduğunu açıkladı. Göstericilere dağılmaları konusunda uyarıda bulunan polis, buna direren 40 kadar eylemciyi de gözaltına aldı.

 

Muhalif hareketi böyle sindirdi

İki dönem devlet başkanlığı yaptıktan sonra koltuğunu 4 yıllığına Dmitry Medvedev'e bırakan Vladimir Putin, yaptığı anayasa değişikliği sayesinde Mart 2012'de yapılan seçimlerle yeniden Devlet Başkanı oldu. Putin, başkanlığının üçüncü döneminde muhalefete yönelik sıkı tedbirler almaya başladı. İşte o tedbirler:

- Kilisede Putin karşıtı konser veren Pussy Riot grubunun 3 kadın üyesi halkı dine yönelik nefrete teşvikten 2'şer yıl hapis cezası aldı.

- Muhaliflerin sesini dindirmek için izinsiz gösteri yasağı getirildi.

- Gösterilerde olay çıkaranlara kamu düzenini bozmaktan 10 bin dolar hapis ve iki yıl hapis cezasını öngören yasa çıkartıldı.

- Yabancı ülkelerden maddi destek alan sivil toplum örgütlerine "Yabancı Temsilciler" statüsü getirilerek tüm faaliyetleri mercek altına alındı. Uymayan yöneticilere 4 yıla kadar hapis ve 9 bin dolar para cezası öngörülüyor.

- Putin ayrıca medyayı da kontrol ederek muhalif liderlerin eleştirilerini engelliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!