"Şehitlerimizin emaneti sınırımızdır"

Başbakan Erdoğan, "Şehidin kadrini kıymetini bizden iyi bilen bir iktidar yoktur Biz sözde şehit mantığıyla hareket edenlerden değiliz" dedi.

''Şehitlerimizin emaneti sınırımızdır''


 

Trabzon Valiliği'nin Akçaabat ilçesinde bir restoranda onuruna verdiği yemekte konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Trabzon'da eğitim, sağlık, ulaşım ve alt yapı çalışmaları ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. Artık Trabzon Belediyesi'nin büyükşehir belediyesi olmasının ardından bir ufuk çizeceğini kaydeden Erdoğan "Trabzon Belediyesi, Büyükşehir belediyesi olarak ufuk verecek. Bir ilçe belediyesi kafasına göre bir plan yapamayacak. İsteyen istediği yere istediği şekilde bina konduramayacak. Biliyorsunuz bölgede alt yapı diye maalesef bir şey yok. Su-kanalizasyonda bir bütünlük yok. Derelerimiz, atık sudan arıtılmış suya dönüşecek. Atık sularla kirletilen bu dereler artık kollektörlerle koruma altına alınacak. Kirletilemeyen dereler olacak. Yukarıdan Karadeniz'e baktığınız zaman belli yerlerde renklerin değiştiğini görürsünüz, artık bunlar olmayacak" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Ardından sözü çözüm sürecine getiren Erdoğan, çözüm sürecinin tüm Türkiye'nin olduğu kadar Trabzon'un da gündeminde olduğunu bildiğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Trabzon bize güveniyor, biliyor. Vatandaşlarımızın başlarını öne eğdirmedik, eğdirmeyeceğiz. Her ne yapıyorsak ince ince düşünerek, önünü sonunu hesaplayarak yapıyoruz. Milletimiz rencide edecek hiçbir işin içinde olmadık. Korku ile devlet olunmaz. Tereddüt ile pısırıklıkla büyük devlet olunmaz. Büyük devlet akıllıca ilerler, hesaplı ilerler ama korkmadan ilerler. Küçük meselelere takılıp enerjimizi oralarda heba etmeyeceğiz. Şu kelime kullanılmış, bu kavram kullanılmış, bunlar büyük devlet vizyonu içinde gereksiz yersiz konulardır. Korkular ile dolu bir Türkiye'nin nerelerde olduğuna, korkularını aşmış bir ülkenin nereleri aştığını hep birlikte göreceğiz" şeklinde konuştu.

"30 YILDA TERÖR OLMASAYDI TÜRKİYE NERELERDE OLURDU?"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "Eğer Türkiye'de 30 yıl boyunca terör olmasaydı Türkiye ekonomisi bugün nerede olurdu?" şeklinde bir çalışma hazırladığına dikkat çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu tabi bir senaryo. Senaryoya göre sonuçlar çok dikkat çekici. 1984-2012 arası Türkiye ekonomisi yıllık sadece 0,25 büyüseydi bugünün rakamları ile 596 milyar dolarlık ek bir büyüme elde edebilirdi. Şuanda milli gelirimiz 786 milyar dolar. Yıllık 0,25 daha üyüseydi. 1.4 triliyon dolara ulaşacaktı. Büyümenin dışında ekonomi farklı bir seyir izleyecekti. Faiz daha düşük olacaktı. Savunma sanayi harcamalarımız daha düşük olacak yüzde 50 daha az harcama yapılacak ve 129 milyar dolar tasarruf etmiş olacaktık. 31 milyar dolar daha fazla turizm geliri olacaktı. 14 milyar dolar daha fazla yatırım olacak, şehirlere göç daha az olacağı için şehirlerimizdeki maliyet düşecekti. En önemli psikolojik durumda olumlu gelişmeler olacaktı. En mütevazi oranlar kullanılarak yapılan bu araştırmada, 30 yıl boyunca terör olmasaydı 536 milyar doları Türkiye, kasasında hazinesinde tutacaktı. İnanın Türkiye ekonomisi bugünden çok daha farklı yerde olacaktı. Son 11 yılda elde ettiğimiz kazanç ortada 236 milyar dolardan aldığımız ekonomi 786 milyar dolarlık bir hacme sahip."

"Bizim Türkiye olarak terör meselesini arkada bırakıp geleceğe odaklanmamız gerekiyor" diyen Kurtulmuş "Gençlerin şehit olmadığı, annelerin ağlamadığı bir Türkiye'yi inşa etmek zorundayız. Bunu her ne pahasına olursa olsun hep birlikte el ele vererek gerçekleştireceğiz. Şehitlerimizin emaneti sınırımızdır. Vicdanımızın sesine kulak vereceğiz. Türkiye için ne hayırlısıysa onu yapacağız. İyi niyetle yürüdüğümüz müddetçe, süreç de akıbet de hayır olacak. İthamlara yalanlara hiç kimse kulak asmasın. Bizim milletimizden gizlimiz saklımız yoktur. Şehitlerimizin yakınlarına sesleniyorum; şehitlerin kadrini kıymetini evvel Allah bizden daha iyi bilen bir hükümet, iktidar yoktur. Biz sözde şehit mantığı ile hareket edenlerden değil, şehitlerimize ölüler diyenlerden değiliz. 'Onlar diridirler, ölü değildirler' diyenlerdeniz. Ne yapıyorsak milletimizi, vicdanımızı dinleyerek yapıyoruz. Ülkemiz ve milletimizin hayrı için yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!