Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şehirde yaşayanların burnu tehlikede!

Basit bir nezlede bile...

Şehirde yaşayanların burnu tehlikede!

Uzmanlar burun anatomimizin 21'inci yüzyılın hava koşullarına ve teknolojik yaşamına uygun olmadığını, bunun bu organın 300-400 yıl öncede kalmasından kaynaklandığını söylüyor. İyi nefes alamamamız anlamına gelen bu durum, alerjiye yatkın olmamıza ve sinüzite kolay yakalanmamıza neden oluyor.
Sinüzit, insanın yaşam kalitesini düşüren ve sık görülen bir hastalık. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların burunlarının içinde hiçbir anatomik bozukluk olmasa da, her şey normal de olsa, çevre kirliliği kaynaklı zararlı maddelerin solunması burunda reaksiyon oluşmasına ve şişliklere yol açıyor. Bu durum burun tıkanıklığının ve sinüzite yatkınlığın önemli nedenleri arasında bulunuyor.

BURNUMUZ ÇAĞIN GERİSİNDE
KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tanyeri, insan burnunun bundan 300-400 yıl önceki yaşama uygun olduğunu ve sanayi evriminde kaldığını söylüyor.

"Burnumuz 21'inci yüzyılın teknolojik şartlarına uygun değil. 300-400 yıl önceki Sanayi Devrimi'nden önce insanlar gündüz açık havada çalışıp, gece evlerinde uyumaya programlı oldukları için günümüz insanının burnu çağın gerisinde kaldı" diyen Prof. Dr. Tanyeri'ye göre bu durum daha kolay sinüzit olmamıza ve burunla ilgili hastalıkların artmasına neden oluyor. Yüz kemiklerinin içinde sinüs adı verilen içi hava dolu odalar bulunuyor. Yanak ve alın bölgesinde ikişer adet, burun kökündeyse bal peteği şeklinde ufak sinüsler yer alıyor.

"Bir tane de gözün arkasında, beynin altında sinüs var" diyen Prof. Dr. Tanyeri; sözlerini şöyle sürdürüyor:

YÜZDEKİ AĞRIYA DİKKAT!
"Bu sinüslerin hepsini birer oda, burnun hava alma yerini de koridor gibi kabul edersek; sinüsler bu koridora açılıyor. Bu kapıları normal oda kapısı gibi değil hortum şeklinde düşünmemiz gerekiyor. Hortumun iç yüzeyini mukoza denilen ve burnun iç yüzeyini döşeyen halı oluşturuyor. Basit nezle sırasında odaların kapıları da şişiyor ve iltihaplanıyor. Nezle sırasında koridor hastalandığı için koridora açılan hortum şeklindeki açıklıkların ağzı da hastalanıyor. Böylece sinüsler havalanmadığı için sinüzit olunuyor. Sinüzit, nezle geçince ve burun koridorunun iltihaplanması ortadan kalkınca düzeliyor. Hastaların burun ve geniz akıntısıyla beraber yüzlerinde ağrı ve doluluk hissetmeleri sinüzit geçirdikleri anlamına geliyor."

BURUN ETİ NORMALDEN BÜYÜKSE RİSK ARTIYOR
Kişinin burun etinin normalden büyük olması, burnun orta duvarının düz olmak yerine sağa sola doğru eğrilik göstermesi ve bu eğriliklerin arka boyutlarının sinüs ağızlarını tıkaması gibi nedenler, bu bölgelerin hastalık sonrası (basit bir nezlenin ve akut sinüzitin ardından) kendisini toparlamasına engel oluyor. Burun içinde deviasyonlar ve burun etlerinin büyüklüğüyse akut sinüziti kolaylaştırıyor.

Burnun içinde anatomik bozukluk yoksa ve burun içini döşeyen halı (mukoza) bazı nedenlerle normalden daha fazla şişmişse; bunun en önemli nedeninin alerji olduğu belirtiliyor. Bu durum burun içi havalanmasını azaltarak akut sinüzitin kronik sinüzite dönüşme olasılığını artırıyor. İkinci nedenin 21'inci yüzyılın da yattığı şartlar ve özelliklede teknoloji adına atmosferde değişikliğe neden olan sorunlar olduğuna dikkat çekiliyor. Prof. Dr. Hasan Tanyeri, "Yaşadığımız şehirdeki havanın kirliliği, endüstriyel atıklar, egzoz gazları insanları alerji ve sinüzite daha yatkın hale getiriyor" diyor.

HER NEZLE GEÇİRENCE GEÇİCİ SİNÜZİT GÖRÜLEBİLİR
Sinüzit en çok nezle ile karıştırılıyor. Herkesin yılda 1 kez nezle olması normal kabul ediliyor. Nezle geçirdiği sırada hastanın sinüzit türü şikâyetlerinin olması şaşırtıcı bulunmuyor. Ancak bu şikâyetlerin nezle geçtikten sonra tamamen ortadan kalkması gerekiyor. Prof. Dr. Hasan Tanyeri, "Eğer şikâyetler devam ediyor sasinüzitten şüpheleniliyor" diye konuşuyor.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ
Burun ve geniz akıntısı.
Öksürük.
Balgam. 
Yüzde sinüslere karşılık gelen bölgelerde, yanaklarda, göz çukurlarında ağrı ve hassasiyet. 
Alında ve burun kökünde ağrı, genel baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik.

POLİPLER BURNUN İÇİNİ DOLDURUYOR
Sinüzitin nedenleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji önemli yer tutuyor. Burnun içindeki halıya benzeyen ve 'mukoza' adı verilen tabakanın alerji nedeniyle uzun süre şiş kalması, sinüs havalanmasını bozuyor ve sinüzite yol açıyor. Ayrıca, 'deviasyon' adı verilen burun orta bölmesinin eğrilikleri de sinüs ağzın da havalanma bozukluğuna yol açarak sinüzit gelişmesine neden olabiliyor. Burun alerjilerinin bazılarındaysa burun mukozasında balonlaşmalar meydana geliyor. Bu balonlaşmaların, doktorların burun eti olarak tarif ettiği ve 'polip' adı verilen yapılar olduğu belirtiliyor. Prof. Dr. Hasan Tanyeri, "Polipler burnun içini üzüm salkımı gibi doldurup sinüslerin ağzını tıkayarak sinüzite yol açabiliyor" diyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!