Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sedat Yalçın'dan 4+4+4 değerlendirmesi

Dağ yöresindeki partililerle buluşan AK Parti Bursa İl Başkan Adayı Sedat Yalçın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen yeni eğitim modelinin Türkiye için önemli bir viraj olduğunu belirterek, "Bu sistem bizi 2023 hedefine daha kolay ulaştıracak" dedi.

Sedat Yalçın'dan 4+4+4 değerlendirmesi

AK Parti İl Başkanlığı Kongresi öncesinde ilçe ziyaretlerini sürdüren Sedat Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri, Mustafakemalpaşa, İnegöl ve Gemlik'teki temaslarına dağ yöresi ile devam etti. Yöre ilçelerinden Orhaneli'ye giden Yalçın, partililerle buluşarak kongre ve yerel seçim sürecini masaya yatırdı. Bursa'da AK Parti'nin yaptığı çalışmaları milletin takdir ettiğini belirten Yalçın, AK Parti teşkilatlarının vatandaşa güven verdiğini söyledi. Toplumun AK Parti'nin hedefini çok iyi anladığını belirten Yalçın, "Halkımız artık işin özünü çok iyi yakalıyor. Eski dönemlerde, mevcut yönetimi devam ettirmek isteyenler günlük işlerle uğraşırdı. Reform başlıklı ve risk içeren konulara ise hiç girmezlerdi. Artık bu bitti. Bundan sonra milletin beklediği ve istediği dosyaları cesaretle açma zamanı geldi. Onunla ilgili de adımlar atıyoruz. AK Parti'nin arkasındaki esas güç budur. Reformcu bir parti olduğumuz için millet bize ilgi gösteriyor. Bu süreçte verilen görevleri en iyi şekilde yapabilmenin huzuruyla vatandaşımızın karşısındayız" dedi.

22 Nisan'da yapılacak olan AK Parti İl Kongresi'nin Bursa ve Türkiye için hayırlı olmasını dileyen Yalçın, bu süreci güzel bir başarı ve birliktelikle tamamlamayı istediklerini vurguladı. Ziyarette AK Parti Orhaneli İlçe Başkanı Cemil Demir, ilçe teşkilatı olarak kongrede kendilerine sonuna kadar destek vereceklerini söyledi. Anayasa referandumu ve genel seçimlerde Bursa teşkilatların elinden gelen gayreti verdiğini dile getiren Demir, "Seçimde sizin yanınızdayız" mesajını verdi.

"DAĞ YÖRESİNDEN DESTEK"

Öte yandan Demir, Yalçın'a dağ yöresinin problemlerinin yer aldığı bir raporu sundu. Yalçın, burada partililerle birlikte görüştükten sonra Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan teşkilatlarının katılacağı programa geçti. Türkiye'de yeni bir eğitim sisteminin görüşüldüğünü ifade eden Yalçın, "Bu sistemi iyi anlamaya çalışalım. Tarihi bir kanun çıkıyor. Biliyorsunuz, 28 Şubat kararlarının ardından 8 yıllık kesintisiz eğitim hayata geçti. Ama bu kesintisiz eğitim modeli gelişmiş ülkelerde yok. Bu modelin bazı Afrika ülkelerinde olduğunu öğrendik. Daha uzun eğitim süreleri var. Ama hepsi kademeli ve yönlendirmeli. Niçin buna ihtiyaç var? Hiçbir insan diğerine benzemez. Her çocuğun zekası, algılayışı ve yaradılışı farklı. Eğitim sisteminin en temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde bir yasa TBMM'de görüşülüyor" şeklinde konuştu.

YENİ MODEL TÜRKİYE'Yİ 2023 HEDEFİNE GÖTÜRECEK

Muhalefet partilerinin 4+4+4 eğitim sistemine tepki göstermesine anlam vermediklerini kaydeden Yalçın, şöyle devam etti:

"Bu milli eğitim sistemi yeniden düzenleniyor. Bu kademeli sistem bence Türkiye'nin eğitim dünyasında tam bir sıçrama göstereceği bir uygulama olacak. Bu yeni bir reform dosyası. Bu AK Parti'nin yaptığı en iyi ve önemli işlerden birisidir. Ama maalesef muhalefet bu sürece önyargılı yaklaşıyor. Bunu anlamsız buluyorum. Burada anormal model, Türkiye eğitim sistemi için bir virajdır. Kademeli eğitim sayesinde öğrenciler 15 yıldan sonra meslek ve genel lise seçimini yapmayacak. Artık 4. Sınıftan sonra kendi ilgi alanlarına yönelebilecek. Bu da mesleki eğitime olan ilgiyi artıracak. Avrupa ülkelerinde mesleki eğitimin payı yüzde 65 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 35 civarında. Öğrencilerimizi erken yaşta daha iyi mesleklere yönlendirmeliyiz. Bu sistem sayesinde unutmayalım2023 hedeflerine daha kolay ulaşacağız."

DERSHANELERİN MALİYETİ 15 MİLYON TL

4+4+4 modeli ile dershane sistemine talebin azalacağının altını çizen Yalçın, "Dershaneler artık okullara dönüşecek. Mükerrer eğitimlere yani bir dersi hem okulda hem de dershanede görmek çok büyük bir kaynak israfıdır. Dershanecilik sistemine Türkiye'de 15 milyar TL harcanıyor. Bu para ile insanlarımız farklı alanlarda imkanlarını değerlendirebilir" şeklinde konuştu.

"HAYATIM BOYUNCA HİÇBİR GÖREVİ KENDİM İSTEMEDİM"

İl kongresini Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapacaklarını söyleyen Yalçın, "Çok büyük bir coşku ve moralle başbakanımızı Bursa'dan ağırlayacağız. Geçtiğimiz hafta ben tekrar adaylığımı açıkladım. Bunu niçin yaptım? Bir sebebi var. Ben hayatım boyunca hiçbir görevi kendim istemedim. Bana teklif edilmiştir ben de kabul etmişimdir. Çağırılmışımdır. 'ben illa şu olmak istiyorum' demedim. Allah bizleri utandırmasın" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN MAKAM DEĞİL, AK PARTİ BAYRAĞINI TAŞIMAKTIR"

AK Parti'nin önünde önemli bir yerel seçim maratonu olduğunu hatırlatan Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

"Yerel seçim için çalışmalara hızlı bir şekilde başlayacağız. Her yer ile ilgili özel teknikler hazırlayacağız. Bu ülkenin çok büyük zaman kaybı oldu. Bu açığı kapatmalıyız. Bu AK Parti projesi, en az 2023 yılına kadar devam etmesi gerekiyor. Her işe uzun vadeli bakacağız. Hiç kısa vadeli işlerle moralimizi bozmayacağız. Bulunduğumuz koltukların hiçbir önemli değil. Bunlar emanet işlerdir. Bir müddet yaparsınız sonra işinize dönersiniz. Önemli olan AK Parti bayrağını taşıyabilmektir" açıklamalarında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!