Seçim yasakları başladı! Seçim yasakları neler?

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi geldi, çattı. Seçim günü yasak olan şeyler de belli oldu. 24 Haziran seçim yasakları nelerdir? Seçim yasakları saat kaça kadar devam edecek?

Seçim yasakları başladı! Seçim yasakları neler?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre seçimde, yurt içinde toplam  56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Yurt dışı seçmen  kütüğüne kayıtlı seçmenlerin 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran'da  tamamlandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, 24 Haziran saat 17.00'ye  kadar gümrük kapılarında oy verebilecek.

Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık  başına gidecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek  üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını  kullanacak.

SEÇİM YASAKLARI

Seçim günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak,  içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence  yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki  lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Çay bahçeleri de kapalı olacak.

Seçim yasaklarına ve kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat  18.00'den sonra alkolsüz düğün yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah  taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00'e  kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.  Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak  YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak  YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest  bırakılmasına karar verilebilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!