Seçim iptal mi edilecek? Art arda açıklama geldi...

Anayasa Mahkemesi yarın çok kritik bir davayı ele alıp karara bağlayacak. Siyasi partiler yasasında yapılan son değişiklik ile ilgili kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'nin yaptığı başvuru sonuçlandırılacak. Talebin kabul edilmesi, 24 Haziran seçimlerinin akıbetini de etkileyecek. Konuyla ilgili olarak Ak Partili Şentop ve CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'de açıklama yaptı.

Seçim iptal mi edilecek? Art arda açıklama geldi...

İptali istenen maddeler arasında ''Seçmen ve sandık taşıma, seçim bölgelerinin birleştirilmesi, seçmen listelerinin karma olarak düzenlenmesi, Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulalarının aynı zarfa konulması, seçmenin sandık başına polis çağırması, mühürsüz zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması'' gibi 29 ayrı konu bulunuyor.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

CHP, 7102 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri yasasında yapılan değişikliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Başvurunun esastan incelenmesine karar veren AYM, iptal istemini görüşerek karara bağlayacak.

AYM'nin başvuruyla ilgili olumlu karar vermesi halinde, iptal edilen maddelerin 24 Haziran seçimlerine nasıl yansıyacağı ve seçimin akıbeti de merak konusu olacak. AYM iptalin yanı sıra yürütmeyi durdurma kararı da alırsa, bu maddelerin getirdiği değişiklikler 24 Haziran'da da uygulanamayacak. Ancak AYM, iptal hükümlerinin yürürlüğe gireceği tarihi, seçim sonrasına bırakma imkanına da sahip bulunuyor.

CHP: ERTELENEBİLİR

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ''Biz seçimlerin iptal edilmesini asla istemiyoruz" dedi. Özkoç, Meclis'te yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Biz seçimi iptal edin demiyoruz. İptal beklemiyoruz, devam bekliyoruz. Milletin karşısına çıktık, alnımız ak. Alınacak karardan tek beklentimiz var; seçimi güvenli kılmak. Yeter ki seçimlere gölge düşürülmesin. Yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz. Seçim de ertelenebilir, erteleyebilirler. Eğer 3-4 ay sonrasına böyle yapacağız diyorlarsa böyle bir erteleme kararı çıkabilir. Ama seçimi iptal etmek, yok saymak başka bir şeydir. '1 ay yasal düzenlemeleri yerine getireceğiz' diyebilirler. Biz seçimleri iptal etmelerini asla ve asla istemiyoruz''

İPTALİ İSTENEN KRİTİK MADDELER

- Aynı binada oturan seçmenlerin, hane bütünlükleri korunup, aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandıklara kaydedilmesi.

- Seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi, vali veya il seçim kurulu başkanının talepte bulunması halinde, o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınması, sandık ve seçim bölgelerinin birleştirilmesi, seçmen listelerinin karma olarak düzenlenmesi,

- Birlikte yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulalarının aynı zarfa konulması, seçmenin sandık bölgesine polis çağırabilmesi.

- Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan ya da lekeli veya çizik olan zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması.

MUHARREM İNCE'DEN AÇIKLAMA

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kırşehir mitingi sırasında söz konusu iddiayla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, 'Sakın ha, deneme, Kaçma mindere gel' dedi.

İnce'nin açıklamaları:

"Son günlerde bir şey daha başladı. Bu seçimi iptal edebilir miyiz? Sakın ha, deneme. Kaçma mindere gel. Seçimin tarihini kim belirledi? Erdoğan. Hilelerini Erdoğan kurdu. Kurallarını Erdoğan belirledi, niye kaçıyorsun?"

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

AK Partili Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gündeminde olan seçim yasası iptali hakkında konuştu. Şentop, "AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz" dedi.

"Bu sistem güçlü Meclis'i gerektiriyor. Kabinedeki birçok arkadaşımız güçlü Meclis için aday gösterildi. Yasama çalışmaları bütünüyle Meclis'te olacak. Şimdi yasamayı Meclis belirleyecek, daha önce hükümet belirliyordu. Aday listelerimizle de güçlü Meclis istediğimizi göstermiş olduk." 

 "24 Haziran'dan sonra Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi diye yeni bir düzenleme olacak. Yeni sistemde KHK yok. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, KHK kadar güçlü değil. Kanunun üstünde değil. KHK ile düzenlenen bakanlık teşkilatlarının kaldırılması lazım. Seçimden sonra yetki kanunu bir nevi mıntıka, zemin temizliği için kullanılacak. Yetki kanunun kullanılacağı zaman dilimi 24 Haziran'a kadar. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ise, 24 Haziran'dan sonra kullanılacak. Yetki Kanunu önümüzdeki günlerde yürürlüğe girer."

AYM İPTAL KARARI VERİRSE NE OLACAK?

"Seçimi etkileyecek bir husus yok. Seçimde uygulanmasıyla ilgili düzenlemeler bunlar. AYM iptal kararı verirse, YSK bunu daha önceki teamülleri ile uygulayacaktır. YSK, prensip kararlar alarak uygular. AYM'nin kararı ne olursa olsun seçimin iptali söz konusu olmaz."

"BU OYLARIN TEHDİTLE ALINDIĞINA DAİR İDDİALAR VAR"

(Sandıkların taşınması kararı) "AK Parti'ye oy çıktığı için hayvanların ağırların yakıldığını biliyoruz. Bizim amacımız seçim sonrası tehditlerin önünü kapatmak. Bunu kullanıp kullanmamak seçim YSK'nın lüzum görmesiyle ilgiliydi. HDP'nin yüksek oy aldığı yerlerle ilgili vatandaşların bu oyların tehditle alındığına dair iddiaları var. Seçmen iradesinin tehditle saptırıldığını, gizli oy ilkesinin gerçekleşmediği söyleniyor. YSK, tehditin önüne geçmek için bu kararı aldı"

"ANKETLERİN BAZILARI MANİPÜLATİF"

"İlk turda biter. Cumhurbaşkanımızı milletimiz güçlü bir destekle yeniden seçecektir. Anketler de, saha çalışmaları da bunları gösteriyor. Anketlerin bazıları seçim öncesi manipülatif oluyor. Seçim sonucuna en yakın sonucu bulan firma diyorlar, nasıl bulmuş? Seçime günler kala yapmış anketi, daha öncekilerde alakası yok. Bizim sandık yönetimine kadar sahada birimlerimiz var."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!