Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şeb-i Arus'a yoğun ilgi

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 739. vuslat yıl dönümü nedeniyle her yıl aralık ayında yapılan törenler, bu yıl Konya'nın dışına taştı.

Şeb-i Arus'a yoğun ilgi

Mevlana'nın, ''Şeb-i Arus- Düğün Gecesi'' olarak nitelendirdiği ölümü vesilesiyle Konya'da düzenlenen törenlere dünyanın dört bir yanından yoğun ziyaretçi talebi olması üzerine, İstanbul'da da ayrı bir tören yapılmasına karar verildi.


Törene yoğun ilgi

İstanbul'daki Şeb-i Arus töreni, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Ülker Sports Arena'da düzenlendi.
Etkinlik öncesi salon önünde yoğun araç trafiği yaşandı. Töreni izlemek isteyenler, giriş kapıları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Kenan Işık, Mesnevi'den beyitler okudu

Sunuculuğunu, tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın üstlendiği törende, Yücel Arzen orkestrası eşliğinde Kenan Işık, Mesnevi'den beyitler okudu. Kenan Işık'ın okuduğu beyitler dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Gecede, Sami Savni Özer ilahiler okudu. Özer'e dinleyiciler de zaman zaman eşlik etti.

Başbakan Erdoğan'dan telgraf

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geceye gönderdiği telgrafta, ''Hiç şüphesiz bu etkinlikler, Hz. Mevlana'nın barışı, kardeşliği, muhabbeti, sevgiyi öne çıkaran çağrılarının bugün dünya için çok daha önemli bir hale geldiğini ortaya koyuyor'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:
''İnanıyorum ki, Hz. Mevlana gibi gönül erlerinin sesine, mesajına kulak verdikçe, adaleti, merhameti ve insan sevgisini yücelttikçe, dünya daha huzurlu bir yer haline gelecektir.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!