Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Savaşın kadınları

AA ekibi, Suriye iç savaşının en önemli cephelerinden Halep'teki kadın savaşçıların eğitim aldığı karargaha girdi.

Savaşın kadınları

Suriye'de şiddetli çatışmaların yaşandığı kentlerden biri olan Halep'te, kadınlar da savaşıyor.

Haziran ayında kurulan ve tamamı kadın savaşçılardan oluşan "Ummu'l Muminine Aişe Birliği", eğitimini tamamlayarak diğer Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleriyle birlikte çatışma bölgelerine gitmeye başladı. 13 kişilik birlikteki kadınların 3'ü sivil hayatta öğrencilik, 10'u da öğretmenlik yapıyor. Yaşları 17 ile 35 yaş arası değişen genç kadınlar, şiddetli çatışmalarda görev alıyor.

Birlik komutanı Ümmü Amr, 35 yaşında ve iki çocuğu var. Eşi Halep'te elektronik malzeme satıcılığı yapıyor. Halep'te savaş sırasında ölen muhalif askerlerin yetim çocuklarına yardım amacıyla çıktığı yolda kendisini cephede bulduğunu belirten Ümmü Amr  "Kadın savaşçı olmak zaten zor, özellikle bizim kültürümüzde kadın böyle işlerden uzak tutulur. Çatışmalar sokaklarda devam ettiği için silah kullanmayı öğrenmek hayatta kalmak için zorunlu hale geldi. Amacımız sadece cephede savaşmak değil, gerektiğinde kendi evimizi, çocuklarımızı dışardan gelecek tehlikelere karşı korumak. Çünkü savaş uzadıkça uzadı ve artık  günlük hayatın bir parçası haline geldi. Biz kadınlar da bu noktada üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz, Hayatım boyunca kimseyi öldürmedim ama bana ateş açanlara ben de karşılık veriyorum" diyerek kararlılığını ifade ediyor.

24 yaşındaki Fatma Halebi de savaş öncesinde İngilizce öğretmenliği yaptığını, savaş başlayınca bütün hayatının değiştiğini ve bazı yakınlarını kaybettiğini anlatarak,  "Kadın olarak savaşmak bana çok zor geliyor. Savaştan önce öğretmenlik yapıyordum ama şimdi savaşmak zorundayım. Benim için savaşmak bir seçenek değil, bir zorunluluk" ifadelerini kullandı.

Kadın askerler öncelikle havan ve top seslerine alışmaları için sıcak çatışmaların yaşandığı Halep'in Selahaddin bölgesine gönderiliyor. Daha sonra askeri eğitim alıyorlar. Eğitim sonrası boşaltılan mahallelerde devam eden çatışma alanına giren kadınlar, keskin nişancı atışlarından korunmak için dar sokaklarda evlerin arasına  gerilen örtülerin ve toprak yığınlarının arasında hızla koşarak hareket ederek diğer sokağa ya da yolun karşısındaki binalara geçiyorlar.

Kadın savaşçılar, geniş sokaklar ve caddeler keskin nişancı atışlarına daha açık olduğu için, ÖSO askerlerinin evlerin içinde açtıkları koridorlardan ilerliyorlar. Kırılan duvarların içinden geçen kadınlar, erkek savaşçıların dinlendikleri zamanlarda onların silahlarını alarak yer yer araları 15 metreye varan karşılıklı cephelerde nöbet tutuyor. Karşı taraftan atış gelirse onlar da anında cevap veriyor.

Kadın savaşçıların çok dikkatli olduğunu ve keskin nişancı olarak oldukça yetenekli olduğunu vurgulayan ÖSO askerleri, aralarında kadınların olmasından bazı muhalif askerlerin rahatsız olduğunu ama kararlılıkla mücadele etmeleri nedeniyle kadın savaşçıları cephede kabullendiklerini belirtiyor.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!