Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Savaşın izleri siliniyor

İç savaşla birlikte ekonomik, sosyal ve siyasi istikrarı geçici süreliğine kaybeden Libya, yeni rejimle yaralarını bir an önce sarıp ayağa kalkma çabasında.

Savaşın izleri siliniyor

Rejimin düşürülmesiyle yönetimin Ulusal Geçiş Konseyi'ne geçmesi, ardından seçimlere gidilmesi nispeten siyasi istikrarın sağlandığını gösterse de, yer yer otorite boşluğu kendini belli ediyor. İç savaş döneminde silahlanan bazı milis gruplarının gece karanlığında bakanlık binalarını basması, yol kontrolleri yapması ve sokak aralarında yükselen silah sesleri, güvenliğin tam olarak henüz sağlanamadığını gösteriyor.

İç savaşta taranan binalar, bombalanan yapılar olduğu gibi duruyor. Belediyecilik hizmeti henüz oturmuş değil. Sokak araları ve geniş alanlarda çöplerin gelişi güzel bırakılması, hijyenik olmayan bir durum yaratmasının yanı sıra görüntü kirliliğine de yol açmış durumda.

İş turizminin dışında ülkeyi ziyaret edenlerin halkın içinde gezmesi pek tercih edilmiyor. Yabancılar, her köşe başında bekleyen yeni rejimin askerleri tarafından göz hapsinde tutuluyor.

İç savaşta petrol ve doğalgaz tesislerinin de zarar görmesi neticesinde üretim durma noktasına gelirken yeni rejimle eski istikrarın yeniden sağlanması bekleniyor.

Yeraltı zenginliği nedeniyle petrol ucuz olsa da gıda başta olmak üzere konaklama, ulaşım gibi hizmetlerin fiyatı beklenenin üzerinde.
Libya'daki yönetim bu durumu, ekonomiyi canlandırarak düzeltmek istiyor. Başkent Trablus'ta bir biri ardına düzenlenen ticaret fuarları Türk şirketleri başta olmak üzere yabancı yatırımcıların hayli ilgisini çekiyor. Libya'daki ekonomi çevreleri, güvenliğin tam anlamıyla sağlanması ve özel sektöre açılması durumunda 3 yıl içinde Libya'nın cazibe merkezi haline geleceğine söylüyor.

İç savaş öncesi özellikle inşaat sektöründe 529 projeye imza atan Türk müteahhitler, istikrarın sağlanması durumunda buradaki yatırım ve projelerine devam etme taraftarı. İç karışıklıkta Libya'daki işlerini durduran iş adamlarının zarar ziyan envanteri, 1 milyar doların altında. Devlet Başkanı Mugrayyif'in açıklamalarının ardından zarar tespiti için oluşturulan komitenin raporuna göre yatırımcıların zararı karşılanacağı belirtiliyor.

Libya'da halk, bu gelişmeler ışığında gündelik hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Gündüz Libya'nın tarihi çarşıları ve pazarları dolup taşıyor. Altına ilgi fazla. Ancak hava karardığında dışarıya çıkılması pek önerilmiyor. Her ne kadar havai fişekleri patlatılsa da üniformasız yol kontrolü yapmak isteyenlerin varlığı tedirginliğe yol açıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!