Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Savaşın çocuklarına dil eğitimi

Hatay'ın Altınözü ilçesinde görev yapan din görevlisi Ayfer Bayrakçı, aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklara Kuran-ı Kerim ve Türkçe öğretiyor.

Savaşın çocuklarına dil eğitimi

Uzun süredir Özgür Suriye Ordusu ve Esed askerlerinin çatışmalarına sahne olan İdlib kentine bağlı Derkuş kasabasında yaşayan ve evleri bombalandığı için aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar, Ayfer öğretmen sayesinde hem Kuran-ı Kerim okumayı hem Türkçe konuşmayı öğreniyor.


Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesinde aileleriyle birlikte kalan Suriyeli çocuklar, ellerinde tebeşirle, Türkiye'yi ne kadar çok sevdiklerini Türkçe harflerle ifade etmeye çalışıyor.

Onlara Türkçe'yi öğreten Altınözü Müftülüğüne bağlı Hacıpaşa Kuran Kursu'nda görevli Ayfer Bayrakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli çocuklara günlük hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla gönüllü olarak Türkçe öğretmeye başladığını söyledi.

Bayrakçı, toplam 25 öğrenciye hafta içi her gün, Kuran-ı Kerim ve Türkçe derslerinin yanı sıra İngilizce dersi de verdiğini kaydetti.

Suriyeli çocukların, savaş yüzünden eğitimlerinden geri kaldıklarını belirten Bayrakçı, Türk halkı olarak onlar için ellerinden gelen her türlü yardımı sağladıklarını, yapılan yardımların sadece gıda yardımından ibaret olmaması, eğitim desteğinin de verilmesi gerektiğini vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!