Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Saunaya giden erkekler dikkat!

Düzenli olarak saunaya giden erkeklerin sperm sayısında düşüş olduğu görüldü. Uzmanlar bu konuda ısının etkili olduğunu düşünüyor.

Saunaya giden erkekler dikkat!

 

İtalya'da yapılan bir araştırmada düzenli olarak saunaya giden erkeklerin spermlerinin zarar gördüğü belirtildi. Sağlıklı bir erkeğin düzenli olarak saunayı ziyaret etmesi durumunda sperm sayısında azalma olduğu ve son yedi ayda spermlerinin zarar gördüğü kaydedildi.

Araştırmada 30'lu yaşlardaki Finli erkeklerin haftada iki kere 3 ay saunayı ziyaret ettikten sonra sperm sayıları ölçüldü. Araştırmacılar çalışmanın sonunda erkeklerin sperm sayısının düşük olduğunu hesapladı ve altı ay sonra tekrar eski haline geldiğini gözlemledi.

Maryland Tıp Merkezi'nden ürolog Dr. Andrew Kramer bu konuda ısının suçlu olduğunu söyleyebileceklerini ifade etti. Kramer'e göre ısı sperm üretimini etkiliyor.

Araştırmada ayrıca düzenli olarak saunayı ziyaret eden erkeklerin spremlerinin DNA'sının da farklı çıktığını belirtti.

Daha önceki araştırmada dizüstü bilgisayarların yaydığı ısının spermlere zarar verdiği ve doğurganlığa direkt etki yaptığı ortaya çıkmıştı.

Human Reproduction dergisinde yayımlanan son sauna araştırmasında uzmanlar Kuzey ülkelerinde Fin saunasının kullanımının yaygın olduğuna dikkat çekti ve dünyanın diğer bölgelerinde de bu saunaların kullanımının arttığını belirtti. Ve bu yaşam tarzı değişikliğinin doğurganlığı da etkilediğini vurguladı.

Ayrıca sauna kullanımının yaygın olduğu ülkelerde çiftlerin çocuk yapmak için uzun uğraş verdikleri ifade edildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!