Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

SAT timlerinden nefes kesen tatbikat

Denizkurdu-13 Fiili Deniz Tatbikatı kapsamında, senaryo gereği deniz haydutları tarafından kaçırılan ticari gemiye çıkma harekatı yapıldı.

SAT timlerinden nefes kesen tatbikat

Aksiyon dolu harekatı, komutanlar da heyecanla izledi.

Güney Ege'de süren Denizkurdu-13 tatbikatının üçüncü safhası devam ediyor.

Safhanın faaliyetleri kapsamında, senaryo gereği bir ticari geminin deniz haydutlarınca kaçırılması üzerine geminin kurtarılması emri verildi. Harekete geçen Sualtı Taarruz (SAT) timleri, helikopterler ve atak botlarla koordineli olarak gemiye çıktı. Timlere, Yeni Tip Karakol Botu Projesi'nin gemilerinden Köyceğiz de yakın mesafeden destek verdi. Kaçırılan geminin başı istikametindeki helikopterde bulunan SAT keskin nişancısı personelin emniyetini sağlarken, arka istikametindeki helikopterden ise timler gemiye halattan kayarak indi. Haydutları kısa sürede etkisiz hale getiren timler, geminin köprü üstü ve makine kontrol dairesini ele geçirdikten sonra gemiye Türk bayrağı çekti.

Öte yandan tatbikat gereği Doğu Akdeniz'de bulunan 10 fırkateyn, 8 korvet, 15 hücumbot ve 2 akaryakıt gemisi olmak 35 unsur, 091 numaralı eğitim sahasında "yüksek süratli hedefe" uçaksavar atışı yaptı.

Yüksek süratli hedef olarak Learjet tipi uçak kullanılırken, uçağın çektiği manşa ateş açıldı. Top ve yakın savunma silahlarının kullanıldığı eğitimde tüm gemiler atışlarını başarıyla tamamladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!