Şaşırtan istatistik!

İngiltere'de yapılan bir araştırmada yoksul kadınların daha fazla sezaryenle doğum yaptığı ortaya çıktı.

Şaşırtan istatistik!

 

2000 ile 2002 yılları arasında 18 bin doğum kaydını inceleyen uzmanlar İngiltere'de sezaryenle doğum yapanların daha çok yoksul kadınlar olduğu ortaya çıktı. yeni annelerin sosyal statü, entisite ve yaş kriterlerini değerlendiren uzmanlar daha az varlığa sahip ailelerin iki kat daha fazla sezaryenle doğum yapmayı planladığı belirtildi. Sigara kullanma ve obezitenin düşük gelirli kadınlarda daha yüksek olduğundan doğumda sağlık açısından sezaryene ihtiyaç duydukalrı ifade edildi.

York Üniversitesi'nin uzmanları 2000 ile 2002 yılları arasında İngiltere'de 18 bin 239 doğum kaydını
inceledi. Araştırma sonunda arkaplan olarak fazla varlıklı olmayan ilk kez doğum yapan kadınların doğum sırasında 1.5 kat bebeği çekmek için maşa kullanmak gibi yardıma ihtiyaç duyduğu, iki kattan fazlasının da sezaryenle doğum yaptığı bulundu.

Yaş ise diğer önemli bir faktör. İlk kez anne olan gençlerin sadece yüzde 9.4'ü acil sezaryenle doğum yaparken, bu oran 35 ve üzeri yaşta ilk kez anne olanlarda yüzde 30.3 olarak çıktı.

York Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü Holly Essex "Bu bulgular yüksek sosyal sınıfa ait kadınların sezaryenle doğum yaptığı yönündeki popüler inanışa tamamen ters. İlk kez düşük sosyal sınıfa ait kadınların daha fazla sezaryen veya başka cerrahi yöntemle doğum yaptıkları bulundu. Şimdi bunun nedenleri üzerine daha fazla araştırma yaymamız lazım" dedi.

Araştırmada ayrıca sezaryenle doğum armasına rağmen pens gibi cerrahi müdahele gerektiren yardımlarda bir azlma olmadığı belirtildi. Doğal doğum yapan kadın sayısında artma olmasına rağmen doğum sırasında pens kullanımı son 20 yılın en yüksek düzeyinde. Uzmanlar bebek doğurma yaşının artması, obezliğin bunlarda etkili olduğunu belirtiyor.

BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology dergisinde çıkan çalışma ayrıca sezaryenle doğum yapan annelerin hastanede kalma sürelerinde uzama olduğu  ve psikolojik durumlarında da kötüleşme olduğu ifade edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!