SARKO TÜRK PARASIYLA KRİZİ ATLATTI

Fransa'nın, Türk parasıyla krizin yarasını sardığı ortaya çıktı.

SARKO TÜRK PARASIYLA KRİZİ ATLATTI

Türkiyw'nin AB üyeliğine karşı çıkan ve Türkiye'ye yönelik ağır eleştirilerde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, küresel krizin yaralarını Türk parası ile sardığı ortaya çıktı.

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; Merkez Bankası'nın, sadece 2010 yılında Fransa'da yaklaşık 17.5 milyar liralık yatırım yaptığı belirlendi. Söz konusu paranın büyük kısmı Fransa'nın borçlanma kağıtlarında yatırıldı.

TÜRKİYE'NİN EN ÇOK PARA YATIRDIĞI ÜLKE
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) yaptığı açıklamalarla ile gündeme gelen Fransa'nın, Türkiye'nin en çok para yatırdığı ülkelerin başında geldiği tespit edildi. Merkez Bankası'nın verilerine göre, 2010 yılı sonu itibariyle Merkez Bankası'nın yurt dışında 110.1 milyar liralık yatırımı bulunuyor.

FRANSA REKOR KIRDI
Söz konusu yatırımın 48.6 milyar liralık kısmı ABD'de, 29.8 milyar lirası Fransa'da, 17.7 milyar lirası da Almanya'da bulunuyor. Merkez Bankası'nın varlıklarını değerlendirmek için gerçekleştirdiği yatırımlarda, Fransa geçtiğimiz yıl rekor kırdı. Banka, 2010'da Fransa'da yaklaşık 17.5 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi. Söz konusu yatırımlar, devlet borçlanma senetleri ve bankalar da bulunuyor. 2009 sonunda ise Türkiye'nin Fransa'daki parasının tutarı 12.3 milyar düzeyindeydi. Böylece, Türkiye Fransa'nın küresel krizin yaralarını sarmasında dolaylı olarak katkı sağlamış oldu.

ALMANYA VE İNGİLTERE'YE KAYDIRILABİLİR
Fransa, krizden en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl bir çok tedbir uygulamaya konulmuş ve Fransız işçiler bu tedbirlere karşı çıkarak günlerce süren eylemler gerçekleştirmişti. Merkez Bankası kaynakları, rezervlerin büyük kısmının Fransa'da değerlendirilmesinin 'özel' bir sebebi bulunmadığını kaydettiler. Rezervler değerlendirilirken, dolar-Euro dengesinin gözetildiğine dikkat çeken yetkililer, vadesi dolan rezevlerin bir başka ülkeye kaydırılabileceğini bildirdiler. Bu kapsamda, rezervlerin kaydırılması planlanan ülkelerin ise Almanya ve İngiltere'nin olabileceği vurgulandı.

Merkez Bankası'nın hangi ülkede ne kadar parası var
ABD: 48.6 milyar

Fransa: 29.8 milyar

Almanya: 17.7 milyar

Belçika: 4.8 milyar

Hollanda: 4.5 milyar

İngiltere: 1.3 milyar

Diğer: 3.1 milyar

TOPLAM: 110.1 milyar
EN SON HABER.COM 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!