Sarı Yelekliler gösterilerin 18. haftasında polisle çatıştı

Fransa'da hayat pahalılığı ve yükselen yakıt fiyatlarından dolayı 18 haftadır protestolarına devam eden Sarı Yelekliler başkent Paris'te güvenlik güçleri ile çatıştı. Başkentin Champs Elysees Caddesi'nde yürüyüşe geçen göstericilere güvenlik güçleri göz yaşartıcı bombalarla müdahale etti.

Sarı Yelekliler gösterilerin 18. haftasında polisle çatıştı

İçişleri bakanlığına göre sayıları Fransa geneli 14 bin 500'ü bulan protestoculardan en az 100'ü gözaltına alındı. Bakanlık, Paris'teki göstericilerin sayısını ise yaklaşık 10 bin olarak açıkladı.

Olaylarda cadde üzerinde bulunan birçok gazete bayii ateşe verilirken, mağazaların da yağmalandığı gözlendi.

Fransız İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise protestocular hakkında sert açıklamalarda bulundu. Yaklaşık bin 500 göstericinin "aşırı şiddet" kullandığını belirten bakan Twitter üzerinden yayınladığı bir mesajda, "Hiç şüphe kalmadı: Şiddet çağrısında bulunuyorlar ve Paris'te kaos oluşturmaya çalışıyorlar." dedi. Castaner, 'kabul edilemez saldırılar' olarak değerlendirdiği gösteriler için polisi sert tepki vermeye davet etti.

Akaryakıt zamlarıyla fitili ateşlenen gösteriler hükümetin bazı geri adımlar atması ve farklı platformlarda diyalog kanalları oluşturmasıyla şiddetini azaltmıştı ama göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını istemeye devam ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!