Şanlıurfa-Bursa kardeşliğinde ilk imza

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Kasım ayı olağan meclis toplantısına Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası heyeti konuk oldu. Burada her iki şehir arasında kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalandı.

Şanlıurfa-Bursa kardeşliğinde ilk imza

Bursa'ya gelen 40 kişilik Şanlıurfalı işadamı ve sanayici heyeti, firma ziyaretlerinin ardından akşam BTSO'nun meclis toplantısına katıldı.
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Sait Melik ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin başkanlığındaki heyet, tarım, inşaat, turizm, tekstil ve hizmetler sektöründe şehirler arası işbirliği imkanlarını değerlendirdi.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, meclis açılış konuşmasında, Şanlıurfa'nın birçok potansiyele sahip olmasına rağmen bunu değerlendiremediğini anlattı. İlhan Parseker, "İhracatı 160 milyar dolar, işsizlikte ise Türkiye ortalamasının üstünde. Umarım Şanlıurfa da Bursa gibi sanayileşir. Pamuk ve buğday ülke ihtiyacını karşılayacak durumda. Ama katma değer sağlayamıyor. Şanlıurfa turizmde de istenilen düzeyde değil. Sanayiciler, oda başkanları, meclis başkanları şehri tanıtmaya çalışıyorlar. Şanlıurfa'nın gözü açılıyor. Şanlıurfa Bursa'ya gıda yatırımı yapabilir. Şanlıurfa, Suriye, İran ve Irak üçgeninden kurtulup, tarımda dünyanın tedarikçisi durumuna gelmeli. Emek yoğun yoğun tekstil fabrikalarından Şanlıurfa da yararlanabilir." şeklinde konuştu.

FIRSATLAR ŞEHRİ
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin sıcak karşılamadan olayı Bursalı işadamlarına teşekkür ederek, "Şanlıurfa dünyada bilinen ilk buğday tarımının yapıldığı yer. 12 bin yıllık tarihi geçmişi var. Şanlıurfa'nın şu an 5 milyar TL'lik tarımsal üretimi var. Ama hala hammadde satıcısı durumunda. Hep 35'inci sırada kalmayacağız, daha yukarılara çıkacağız." dedi.
Şanlıurfa'nın turizim kadar tarım potansiyeli de olduğunu anlatan Ertekin, "12 bin yılık geçmişimiz var, 11 peygamber bizim topraklarımıza ayak basmış. Hz. İsa bizim topraklarımızda kutsanmış. Turizm ve sanayimizi katma değer sağlayan bir hale getirmeliyiz. Kişi başına düşen milli gelirimiz Türkiye ortalamasının üçte biri civarında. Şanlıurfa, Amerika gibi tam bir fırsatlar şehri, bunu birlikte değerlendirmeliyiz. Birbirimizin tecrübelerini paylaşmak istiyoruz." şeklinde konuştu. Türkiye'nin kalkınmasını çekemeyenlerin olduğuna dikkat çeken Ertekin, birlik ve beraberlik halinde Türkiye'nin önünü kimsenin alamayacağını sözlerine ekledi.
BTSO Başkanı Celal Sönmez ise Bursalı işadamlarına seslenerek bu bölgedeki fırsatları değerlendirmeye çağırdı: "Bu tür ziyaretler bir defaya mahsus kalmasın, kardeşlik protokolleri imzalanıyor ama sonra olduğu yerde kalıyor. Biz birbirimizi ziyaret etmeye devam etmeliyiz. Bu ziyaretler umarım amacına ulaşır. Birlikte gerçekleştirdiğimiz projeler ve istihdamla barış ve ekonomik gelişmeye katkı sağlayabiliriz."
Ardından iki şehir arasında kardeşlik ve işbirliği protokolü imzalandı. Protokole Şanlıurfa adına Şanlıurfa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, Bursa adına da BTSO Başkanı Celal Sönmez imza koydu.

Şanlıurfa-Bursa kardeşliğinde ilk imza
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!