Sandık kurulu listeleri, 3 Haziran'a kadar teslim edilecek

Seçime girecek siyasi partiler, yurt içi sandık kurullarında görev alacak üyelerin listelerini 3 Haziran 2018 Pazar gününe kadar teslim edecek.

Sandık kurulu listeleri, 3 Haziran'a kadar teslim edilecek

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında  yayımlanan 656 nolu kararına göre, siyasi partilerin sandık kurulu üyelerini,  ilçe seçim kuruluna bildirmelerinin başlangıç ve bitiş işlemleri yeniden  düzenlendi. Kararda, YSK'nın 26 Nisan 2018 tarihli 2018/289 sayılı kararı ile  kabul edilen seçim takviminde belirtilen tarihlerde bazı değişiklikler yapıldığı  kaydedildi.

Buna göre, 2 Haziran 2018 Cumartesi günü, ilçe seçim kurulu  başkanınca, mülki idare amirleri tarafından yerleşim yerleri esas alınmak  suretiyle hazırlanan ve ilçe seçim kuruluna gönderilen kamu görevlileri  listesinden ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkan sayısının iki katı kamu  görevlisinin, ad çekme suretiyle belirlenmesi ve bu kişiler arasından mani hali  bulunmayanların sandık kurulu başkanı olarak saat 15.00'e kadar SEÇSİS'e  girilmesi gerekecek.

İlçe seçim kurulu başkanınca, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir  yedek üyesini belirlemek için sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler  arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisinin  ad çekme suretiyle tespit edilmesi ve bu kişilerden mani hali bulunmayanların  sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirlenmesi ve SEÇSİS'e girilmesi  gerekecek.

Diğer kararlar ise şöyle sıralandı:

"Yurt içi sandık kurullarında görev alacak olan üye listelerinin  siyasi partilerce verilmesinin son günü 3 Haziran 2018 Pazar, yurt içi sandık  kurulu üyelerinin SEÇSİS'e girilmesine başlanması 4 Haziran 2018 Pazartesi, yurt  içi sandık kurullarının teşkiline karşı şikayetlerin başlaması 6 Haziran 2018  Çarşamba saat 08.00, yurt içi sandık kurullarının teşkiline karşı ilçe seçim  kuruluna yapılacak şikayetlerin son günü 7 Haziran 2018 Perşembe.

Yurt içi sandık kurullarının teşkiline karşı yapılan şikayetlerin ilçe  seçim kurulunca karara bağlanmasının son günü 8 Haziran 2018 Cuma, yurt içi  sandık kurullarının teşkili hakkında ilçe seçim kurulunca verilen kararlara karşı  il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü 9 Haziran 2018 Cumartesi, yurt içi  sandık kurullarının teşkiline dair ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan  itirazın il seçim kurulunca kesin olarak karara bağlanmasının son günü 10 Haziran  2018 Pazar.

Ayrıca kararın, seçime katılabilme yeterliliğine sahip oldukları  tespit ve ilan edilen siyasi parti genel başkanlıklarına gönderilmesine, Seçmen  Kütüğü Genel Müdürlüğünce, YSK'nın "www.ysk.gov.tr" internet adresinde  yayınlanmasına ve Seçim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce il ve ilçe seçim kurulu  başkanlıklarına iç-mail olarak iletilmesine karar verildi."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!