Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Sanat bizi birleştirecek'

Son zamanlarda Coronavirüs dışında bir şey okuyamaz, dinleyemez olduk. Ufak bir mola verelim dedik. Sözü besteleriyle, müziğiyle ruhlara dokunan, son zamanların en iyi seslerinden olan Ozan Ünlü'ye bıraktık. Ozan bu zor günlerde hepimize şöyle seslendi: Sanat bizi birleştirecek!

'Sanat bizi birleştirecek'

ECE SARI / BURSADA BUGÜN

Geçen sabah gözüm takvime takıldı. Bazı insanların doğum gününü hatırlamak için gerçekten Facebook'a ihtiyacımız yok. 19 Mart, benim doğum günümden üç gün önce, eski bir dostun, Ozan Ünlü'nün doğum günü... Eskişehir'de öğrencilik yıllarımızda iki üç kez birlikte mum üflemişliğimiz var. Ne günlerdi... Ben 18 isem Ozan da 21 22 falan... Adamın müthiş sesi var, o zaman Eskişehir'in en iyi mekanı Ares'ten çıkmıyoruz. Ozan orada sahneye çıkmaya başladı, en önden izliyoruz, bir yandan biramızı yudumluyoruz. Metalciyiz o zaman, Panteralar, Black Sabbathlar dinliyoruz. Bende simsiyah upuzun saçlar, piercingler; Ozan'da hafif uzun saç, oduncu gömleği eksik olmaz. Diğer dostlarımız da var. İki üç yıl geceli gündüzlü beraber geçti ömrümüz, annelerimiz gelir karnımızı doyurur arada. Ozan'ın annesi Söke'den gelirdi, harika pilavı vardı.

Bazı akşamlar Ozan'ın küçük odasında beyaz kağıttan köşe lambasının ışığının eşliğinde şarkı söylerdik. Çok kırıldığımızı, çok şey yaşadığımızı sanıp aslında daha ne denli yorulacağımızı bilmediğimiz yaşlardaydık. Ama akıllıydık. Ozan bilgisayar öğretmenliği okuyordu, ben gazetecilik. Diğer tüm arkadaşlarımız da başka başka bölümlerdeydi. Hepimiz çok iyi işler yaptık sonrasında, iyi yerlere geldik, bambaşka şehirlere dağılsak da hep iyi insanlar olarak kalabildik.

19 Mart sabahı Ozan'a mesaj atasım geldi. Eski samimiyetler kalmasa da eski dost işte, sohbet kaldığı yerden devam ediyor. Günlerdir de böyle şeyler düşünüyordum, ölümün ne kadar yakın ve 'salgın' olduğuna dair... Dedim ki öleceğimiz gün elimizde kalan tek şey hatıralarımız, bizi biz yapan insanlarımız olacak. Söylediğimiz şarkıların, anılarımızın kıymeti çok büyük. Dedim Ozan ben seni yazacağım, gel röportaj yapalım.

Müzik yapacağım, bölümü bırakacağım derdi. Kızardım. İyi ki inat edip bırakmış. Çok iyi yerlere geldi. O eşsiz sesini herkese dinletti. En son dört sene önce Bursa'da izledim sahnede, yine en önde, sonrasında hep radyodan denk geldim. Gurur duydum her dinlediğimde, kliplerini izlediğimde, hep yaptığı gibi inat ettiği için. Kızıma da şarkı söyle Ozan, iyi bir insan olabilmesi için...

Sevgili Ozan Ünlü, Ozancığım neler değişti Eskişehir'den sonra... Nereden baksak 12 13 yıl oldu... O güleç, hayat dolu, aklı fikri müzikte olan Ozan hâlâ yerinde mi yoksa bu müzik yolculuğunda eksilen bir şeyler var mı?

Eskişehir sonrası tabii ki bambaşka bir hayata geçiş yapmış oldum. Öğrencilikten sonra zorlu bir süreç başladı. Çok kısıtlı imkanlarla ayakta kalmaya çalıştım bir süre. 1 yıl sahne almadan besteler yapıp albüm hazırlığına girmiştik. Beş parasız bir dönemdi ama oldukça da üretken bir zamandı. Tabii bu süreç insanı yoruyor, yaş geçiyor, hayat insana öğretiyor. Hâlâ eskisi gibi olsam da daha sakinim, daha kararlıyım.

Ben ölürsem adlı şarkı radyolarda dönüyordu sıklıkla. Arkasından klipler, yeni şarkılar... Herkesin de dilindeydi bir ara... Ne oldu sonra, sanki biraz sessizleştin... Büyük bir çıkış olmayacak mı? Herkes seni dinlemek istiyor...

Tabii herkes tarafından dinlenmek isterim ancak bazen işler istediğimiz gibi gitmiyor. Hepsindne önce öğrendiğim ilk şey bunun bir süreç, bir yolculuk olduğu. Bu süreçte hevesimi kıran bazı şeyler de oldu, bana umut veren de... Sanırım şimdiye kadar bu süreci iyi yönetemedim. Sanıyorum ki çabuk dağılan bir dikkatim ve yine çabuk kırılan bir hevesim var. Bundan dolayı istikrar gösteremediğim için geri planda kalmış olabilirim. Ama bir bakmışsın bir gün liste başı olabilirim, burası Türkiye.

Türkiye'de zevkler de değişiyor, senin tarzının aksine rap müzik yükselişte. Youtuberlar liste başında yer alıyor. Ne diyorsun bu değişime? Eskisi kadar kaliteli müzik dinleyebiliyor muyuz? Ve bu durum senin sanatını etkiliyor mu?

Kayıt imkanlarının çok artması ve maliyetlerinin düşmesi sosyal medyanın da yardımıyla çok fazla ürünün piyasaya çıkmasına yol açıyor. O kadar fazla ki artık takip etmek imkansız. Bu kadarının içinde iyi olanını da bulmak zorlaşıyor tabii. On yıl öncesine kadar nispeten iyi şarkıları dinlerken (çünkü sayıları azdı) şimdi ise bu okyanusta kendiniz seçmek zorundasınız. Ama bu da belli bir birikim ve müzikal bir zevk gerektirir. Zaman harcamak gerekir. İnsanlar da her zaman sindirmesi kolay olanı seçer. Bu da her geçen jenerasyon da kalitenin biraz daha düşmesine sebep oluyor maalesef. Buradan da ne kadar eski kafalı olduğum ortaya çıkıyor 

Sen kimleri dinliyorsun, neler yapıyorsun şimdilerde... Var mı yeni bir şeyler?

Açıkçası yeni müzikler her ortamda bir şekilde duyurduğu için kendini özellikler yeni birilerini keşfedip dinlemiyorum. Hatta özellikle oturup müzik dinliyorum bile denemez. Çok nadir... Eğer dinlersem de zamanın gerisinde kalmışları dinliyorum, beni müzikal olarak onlar doyuruyor çünkü. Sting, Led Zeppelin, Pink Floyd, Radiohead vs. Çoğunlukla kitap okuyorum. Ve elbette beste yapmaya devam ediyorum çünkü bu benim deşarj yöntemim. Beste yapmıyor olsam sanırım kafayı yerdim.

Eğer imkanın olsa nerede ne hangi zamanda müzik yapmak isterdin?

Kesinlikle ve kesinlikle İngiltere'de 2000'lerin başında alternatif müzik yapmayı isterdim. Beni oraya gömebilirsiniz.

Bilgisayar öğretmenliği ne alemde?

2010 yılında şarkı yarışmasını kazanınca üniversite 3. sınıfta okulu bırakmayı seçtim. Aslında seçim değildi ama devam zorunluluğu vardı okulun. Ben de bu tempo içinde devam edemezdim. Tercih yapmak zorundaydım ve müzik ağır bastı. Ama ailemin mutluluğu için bitirmeyi isterdim eğer bir yolu olsaydı...

Kadınlar seni yakışıklı buluyor. (Bir de gençliğini bilseler). Sahnede alıyor musun bu elektriği?

Kadınların beni yakışıklı bulduğuna pek katılmıyorum aslında. Sahneye kim çıksa spotların altında bir havalı oluyor bana göre. Aşağıda insanlardan ayrıldığı için bir numarası varmış gibi duruyor. Sahnede buna odaklanmıyorum. Ancak aşağı indiğimde gelen tepkilerden bunu ölçebiliyorum. Ayrıca beni yakışıklı bulduğun için teşekkür ederim 

Seni bir kere izleyenler sahnedeki performansını da çok beğeniyor. İnternetteki yorumlar da çok olumlu. Gitar çalmandan tut dansına kadar... Sesin zaten ayrı... Enerjini yüksek buluyorlar. Nedir bu motivasyonun kaynağı?

İki sebebi var. İlki sahne dışındaki hayatta çok şey biriktirip sahnede patlıyorum, enerjimi atıyorum. Çünkü sahnenin normal hayatta yapamayacağımız şeylere müsaade ediyor. İkincisi bana göre orası bir tiyatro sahnesi. İstediğiniz role bürünebiliyorsunuz, bu özgürlük benim ve bu da benim motivasyonum...

Dünya gün geçtikçe kötü bir yer oluyor, zor günlerden geçiyoruz. Ne dersin sanat bir şeyleri değiştirebilir mi?

Sanatın en sevdiğim yönü insan hayatını değiştirip iyileştirebilmesi. Şu sıralar malum karantina günlerindeyiz. Dışarıda açık bir yer yok, cafe, bar... Ama ben evden canlı yayın yapıyorum. Bir nebze de olsa hayatlara renk katmaya çalışıyorum. İtalya'da insanlar balkonlara çıkıp bağıra çağıra şarkı söyleyip aynı derde ortak olmaya çalışıyorlar. Özetle, sanat birleştirir ve bizi birleştirecek.

Nerelerde çalıyorsun şimdilerde? Karantinadan sonra seni nereden dinleyebilir insanlar?

Bu durum çok uzun sürmezse yaz programım Bodrum'da. İskender Paydaş ile sahnelerimizi ve tarihlerimizi takip edebilirler.

Yeni bir klip, proje vs var mı? Ve son olarak ne söylemek istersin okuyucularımıza?

Şu sıralar 'Mutlu Son' adında yeni bir şarkım üzerinde çalışıyoruz. Kayıtları bitirdik. Bir de Youtube için canlı bir kayıt yaptık bu şarkı için. Sanıyorum önümüzdeki birkaç hafta içinde dinleyicilerle buluşacak.

Herkese bu zor günlerde sabır diliyorum. Güçlü olmalıyız. Eminim ki her şey tekrar normale dönecek ve güzelliğe doğru ilerleyeceğiz. Evde kalmalıyız. Mutlu bir gelecek diliyorum herkese ve bana zaman ayırdığınız için de teşekkürler...

Biz de Ozan Ünlü'ye teşekkür ediyoruz bu güzel sohbet için... Kendisini dinlemek isteyenler Instagram sayfasından Ozan'ın güzel sesine ulaşabilir. İyi haftalar...

Ozan Ünlü kimdir?

19 Mart 1987 Aydın Söke'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Söke'de tamamladı. Lise sona kadar basketbol oynadı ama sakatlanınca bıraktı ve gitarı ve müziği hayatının merkezine aldı. Fanta Stage 2010'da 'Bu Yüzden' adlı bestesiyle birinci olan Ozan Ünlü grubu Şebnem Ferah, Ceza ve TNK ile birlikte 16 ilde konser verdi. Aynı zamanda Festival 2010 albümümde de 'Bu yüzden' parçasıyla yer aldı. Ünlü, konservatuvarda piyano ve şan dersleri de alarak vokal performansta da kendini geliştirdi. Bu yüzden şarkısının düzenlemeleri İskender Paydaş ve Alişan Göksu'ya ait. Ve bu şarkıya da oldukça bir klip çekildi. İlk albümünü 'Puslu Mavi'yi 2015'te çıkardı. 2011 yılından bu yana İskender Paydaş ve Zamansız Şarkılar orkestrasında yer alan sanatçının klibini Nihat Odabaşı çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!