Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sanal alemdeki uyuşturucu tehlikesine yasal önlem

İnternet üzerinden bitkisel ürün adı altında satılan ancak uyuşturucu olarak kullanılan 60 madde Bakanlar Kurulu kararıyla "uyuşturucu madde" kapsamına alındı

Sanal alemdeki uyuşturucu tehlikesine yasal önlem

Zehir tacirlerinin 'bitkisel ürün' adı altında sattığı 60 madde Bakanlar Kurulu kararıyla uyuşturucu kapsamına alındı. Böylece bugüne kadar bu kategoriye sokulan madde sayısı 104'e çıkmış oldu. Bu maddeler, bilinen uyuşturuculara benzer etkiler gösteriyor.

Uyuşturucu satıcılarının, henüz 'uyuşturucu' kapsamına alınmayan çeşitli maddeleri internet üzerinden 'bitkisel ürün' adı altında satmasıyla mücadele için kurulan 'Erken Uyarı Sistemi' meyvelerini veriyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde 2006 yılında oluşturulan 'Erken Uyarı Sistemi Ulusal Çalışma Grubu', 60 yeni maddenin uyuşturucu kapsamına alınmasını sağladı. Grup tarafından Sağlık Bakanlığı'na bildirilen bu maddeler, bakanlık tarafından Bakanlar Kurulu'na sunuldu ve uyuşturucu kapsamına girdi. Böylece bugüne kadar uyuşturucu kapsamına sokulan madde sayısı 104'e çıktı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!