Samsung'tan çığır açacak kamera bileşeni!

Düşük ışıklı ortamda akıllı telefonlar ile fotoğraf çekmek bildiğiniz üzere ortaya çıkan görüntülerin grenli olmasına sebep oluyor. Samsung, bu durumu ortadan kaldırmak için 2013 yılında ISOCELL teknolojisi ile karşımıza çıkmıştı. Yeni duyurulan Samsung ISOCELL Plus teknolojisi ise, akıllı telefon kameralarının düşük ışık performansı ve renk doğruluğu anlamında oldukça iddialı.

Samsung'tan çığır açacak kamera bileşeni!

Samsung ISOCELL Plus nasıl çalışıyor?

ISOCELL Plus, Samsung ISOCELL teknolojisinin ilk versiyonu üzerine kurulu. Teknoloji, piksel arasındaki metal ızgaralar biçiminde bir bariyeroluşturarak yüksek kaliteli görüntüler üretmeye yardımcı oluyor.

Bu bariyer, pir pikselde iletilen rengin bir diğerinde istenmeyen bir etki oluşturmasının önüne geçerek her bir pikselin tipik görüntü sensörü modelinden daha fazla ışık almasını sağlayabiliyor. Öte yandan metal ızgaranın kullanımı, gelen ışık yansıtıldığında veya emildiğinde istenmeyen optik bir kayba da sebep olabilir. 

Samsung ve Fujifilm iş birliğinin bir ürünü olarak karşımıza çıkan yeni teknoloji için hazırlanan yeni bileşen ise, metal ızgaraların yerini alarak optik kaybı azaltıyor ve ışık yansımasının önüne geçiyor. Samsıng, yeni ISOCELL Plus ile ışık hassasiyetinin yüzde 15 oranında artış gösterdiği ve renk doğruluğunu artırdığını ifade ediyor. 

Samsung teknolojinin görüntü sensörlerini 0.8 mikrometre ve daha küçük boyutlu piksellerle donatılabileceği açıklıyor. Bu anlamda teknoloji, 20 Megapiksel üstü kameralar için de ideal bir çözüm haline geliyor. Şirket yeni teknolojisinin gelecekteki akıllı telefonlarda nasıl kullanılacağı ise detaylandırmıyor. ISOCELL türü görüntü sensörlerinin Galaxy Note 8 gibi cihazlarda kullanılmış olduğunu da unutmamak gerek. Galaxy S9 ise süper ağır çekim ve  düşük ışık fotoğrafçılığı özelliklerine sahip gelişmiş kamerası ile dikkat çekmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!