Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Samanlı'ya ikinci durdurma kararı

Bursa'da Yıldırım ilçesi Samanlı mahallesinde "Kamu Özel Ortaklığı" yöntemiyle yapılacak sağlık kampüsü yargı engeline takıldı.

Samanlı'ya ikinci durdurma kararı

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa 2. İdare Mahkemesi, Bursa Tabip Odası tarafından "entegre sağlık kampusu çalışmalarında meslek kuruluşlarının, üniversitelerin görüşlerinin alınmadığı, yer seçiminin hatalı olduğu, tarım alanlarının korunmadığı gerekçeleriyle iptal edilmesi" talebiyle açılan davada, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yer seçimini belirleyen kararının yürütmesini durdurdu.   
  Bursa'da Samanlı Mahallesi'nde 465 bin 380 metrekarelik alan üzerine kurulması planlanan Bursa Entegre Sağlık Kampüsü'nün yapımı Bursa Tabip Odası'nın itirazı üzerine durduruldu.Samanlı Mahallesi'ne yapılması planlanan bin 500 yataklı Sağlık Kampüsü'nün yapımı, meslek kuruluşlarının, üniversitelerin görüşünün alınmadığı, yer seçiminin hatalı olduğu, tarım toprağının korunmadığı, bu konuda Devlet Su İşleri ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın itirazlarının dikkate alınmadığı gerekçesiyle Bursa 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Yapılan itirazı kabul eden mahkeme, Sağlık Kampüsü'nün yapılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme, yapılacak sağlık kompleksinin, Bursa 2020 Çevre Düzeni Planı'na uyumsuzluk gösterdiği ve hukuka aykırılık gösteren işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden yürütmenin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kayhan Pala, mahkemenin verdiği kararın yerinde olduğunu söyledi. Yapılacak sağlık kompleksinin tarım alanları içersinde olduğu ve zeminin de uygun olmadığını hatırlatan Pala, "Hastanelerin, devlet kurum ve kuruluşlarının, kimsenin görüşü alınmadan yapılmasına karşı çıkıyoruz. Samanlı Mahallesi'ne sağlık kompleksi yapılması planlanırken bu konuda, bizim ve odaların görüşü alınmadı. Bizde mahkemeye gittik ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Biz yapılmasın demiyoruz. Devletin, bu gibi büyük yatırımları özel şirketlere vermesine karşı çıkıyoruz. Devlet, özel şirkete verdiği ücretin yarısından daha az bir ücrete bu binaları yapabilir" dedi.
   Öte yandan daha önce "mera" olarak görünen alanda Bursa Büyükşehir Belediyesi iki defa imar planı değişikliği yaptı. Değişiklik, akademik odalar tarafından yargıya taşınmış ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 

Samanlı'ya ikinci durdurma kararı Samanlı'ya ikinci durdurma kararı
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!